Наступний лот – Україна. Ціна $100 млрд

Долю країни вирішують не надто розумні, але занадто безпринципні люди

Новина про те, що Ігор Коломойський радить Україні відвернутися від Заходу і налагодити відносини з Росією, тільки додала впевненості, що країна рухається в обійми колишньої метрополії.

В інтерв'ю газеті New York Times олігарх наговорив багато чого. І про те, що фінансування з Росії може замінити кредити Міжнародного валютного фонду. І про те, що Україна може приєднатися до нового Варшавського договору під керівництвом Москви. І про те, що у війні винні американці, які змушують українців воювати з Росією заради своїх геополітичних інтересів. Була навіть названа сума, за яку українці готові забути все і знову побрататися з ворогом — $100 млрд. "Ми візьмемо $100 млрд у росіян. Я думаю, що вони хотіли б дати це нам сьогодні. Який найшвидший спосіб вирішити проблеми і відновити стосунки? Тільки гроші", — заявив Коломойський, - пише Лариса Волошина для видання "День".

Фірташ, Ахметов, Пінчук. Ви чуєте про них. Але не їх самих

Багато хто згадав, що це не перша шокуюча геополітична пропозиція у виконанні Ігоря Валерійовича. Раніше він закликав Україну перестати виплачувати зовнішні борги і оголосити дефолт. Мовляв, буде, як у Венесуелі. А Венесуела "хіба погана країна"? Врахуємо також, що погроза продати країну "за соточку" прозвучала в бесіді з пресою. Чи багато ви бачите інтерв'ю олігархів? Люди такого рівня можуть погодитися на багатогодинну бесіду з журналістами виключно для того, щоб вирішити свої особисті проблеми. І то, в особливо критичних випадках. Фірташ, Ахметов, Пінчук. Ви чуєте про них. Але не їх самих.

Те, що Коломойський уявив себе Заратустрою і почав ділитися мудростями, свідчить скоріше про те, що у нього проблеми. Дехто висловив припущення, що скандальні тези Коломойського — це тонка гра. Сигнал, який олігарх надсилає Трампу, Зеленському, Путіну і ще бозна кому. Але все набагато простіше. Це робота "на посилках". Проблеми Коломойського з американською Фемідою змушують його шукати порятунку в Росії. $100 млрд за вступ у Варшавський договір — це $100 знижки на газ за продовження перебування Чорноморського флоту Росії в Криму. Такий собі торг за добровільно віддані ворогові плацдарми для подальшої окупації. Коломойський торгується з усіма — з Путіним, з Трампом, навіть із Зеленським. Він просто пояснює зацікавленим сторонам, на що він може вловити українців за допомогою підконтрольного йому агітпрому. Єдиний, кого тут переконують, — це український народ. Саме в цей бік спрямовані посили про те, що геополітичний розворот країни є вкрай вигідним для "маленького українця".

Для багатьох Коломойський досі асоціюється з обороною Дніпра. Тому, коли він говорить про $100 млрд відступних від Росії, йому повірять швидше, ніж коли таку пропозицію внесе Медведчук

У масовій комунікації є метод впливу, який називається "ПІВГ" — перерозподіл інформаційної ваги гравця. Замість радикалів, які закликають до бою, патріотичну позицію починають транслювати "помірковані". Вони поступово переконують публіку, що кращий бій — той, якого не було. Таким чином, войовничий дискурс пом'якшується. Але так, щоб публіка не запідозрила підміни. Хто краще донесе до мас думку про те, що домовленості з Росією — не капітуляція, а вигідна оборудка? Звісно ж, "патріотичний олігарх".

Для багатьох Коломойський досі асоціюється з обороною Дніпра. Тому, коли він говорить про $100 млрд відступних від Росії, йому повірять швидше, ніж коли таку пропозицію внесе Медведчук. У даному разі Коломойський дає зрозуміти Москві й Вашингтону, що готовий виступити як VIP-агітатор щодо рішення, яке, на його думку, вже прийняте, узгоджене та оплачене. Фактично, ми спостерігаємо, як олігарх, якого справедливо підозрюють у ексклюзивному доступі до українського президента, оголошує аукціон: "Можемо здати Україну Путіну, а можемо не здавати. В залежності від того, хто дасть більше". В тому ж інтерв'ю він говорить про розслідування щодо "Бурізми". Це треба розуміти як окремий лот, за який можуть поторгуватися демократи та республіканці.

2019-й — це новий 2010-й. Тоді Янукович теж вирішив влаштувати аукціон між Кремлем і Брюсселем

Найпаскудніше в цій ситуації, що 2019-й — це новий 2010-й. Тоді Янукович теж вирішив влаштувати аукціон між Кремлем і Брюсселем. Закінчилося погано. Махінатори забувають, що наміри самі по собі творять реальність. Зближення з агресором уже йде повним ходом. Адже важко не помітити, що аналогічні тези про вигідну співпрацю з Москвою просувають й інші представники влади та інші олігархи. Достатньо згадати статтю Віктора Пінчука для The Wall Street Journal. Там теж говорилося про економічні зиски, які Україна отримує від "порозуміння" з Росією.

Подібні балачки розмивають проукраїнську коаліцію, демобілізують українське суспільство і врешті-решт допомагають Путіну скуповувати симпатиків. Консенсус олігархів, квінтесенцією якого стало обрання до влади Володимира Зеленського, створювався для того, щоб "завершити війну" з максимальною вигодою для українських товстосумів. Єдине, чого в цій схемі немає, — це України. Коломойський не може не знати, що у Путіна немає ніяких зайвих мільярдів. Як і Пінчук свого часу не міг не розуміти, що його пропозиція забути про Крим — це повзуча легалізація анексії та створення плацдарму для подальшого захоплення українських територій.

Проблема не в Коломойському чи Зеленському. Проблема в олігархії

Проблема не в Коломойському чи Зеленському. Проблема в олігархії. В тому, що долю країни вирішують не надто розумні, але занадто безпринципні люди. Всі вони є ставлениками системи. Ну, не будемо ж ми серйозно обговорювати бізнес-таланти тих, хто десятиріччями паразитує на українському бюджеті? Олігархія створювалася в Москві. Тому сьогодні її так просто використати задля знищення України.

Коломойський був першим, хто розкрив рота і показав усю світоглядну сутність цих людей. Хоча ні. Першим був Кучма, коли завдяки "плівкам Мельниченка" українці побачили всю дріб'язковість мотивів тих, хто прищеплював олігархію на українську землю. Ті ж самі люди з тими ж самими інтересами та безпринципністю. День бабака. Показовим є те, що тоді українців обурювало зверхнє ставлення до них і країни. Зараз вже звикли. Тож не так уже не правий Коломойський, коли обіцяє "спонсорам" втілити в життя будь-які їхні забаганки. Наступний лот — Україна. Ціна $100 млрд. Хто більше?

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олег Сенцов Режисер, сценарист, письменник
Анастасія Леухіна Голова ГО "Горизонталі", викладач Київської школи економіки
Світлана Фус Дієтолог
Микола Несенюк Журналіст
Ольга Решетилова Координаторка Медійної ініціативи за права людини
Погода