Кримська стіна ‒ куди міцніша споруда, ніж Керченський міст

Після 2014 року росіяни опинилися по той бік правди

Тридцятиріччя падіння Берлінської стіни в цивілізованому світі відзначають не тільки як річницю краху комуністичних диктатур у країнах Європи, а як ювілей зникнення того цивілізаційного бар'єра, який після Другої світової війни поділяв Захід та Схід.

Тоді, 30 років тому, коли тисячі берлінців зі східної частини міста поспішали на Захід, багатьом здавалося, що герметично закритого світу, в якому загальні цінності замінені відвертою брехнею і пропагандою, вже не буде ніколи, - пише Віталій Портников для "Крим.Реалії".

Але оптимісти помилялися. Стіна ‒ вона ж не тільки з цегли. Навіть більше, Берлінська стіна з цегли була лише кульмінацією тієї ментальної стіни, яку більшовики стали зводити між Радянським Союзом і рештою світу після перемоги в Громадянській війні, а після перемоги у Другій світовій поширили на частину Європи, яка потрапила під радянську окупацію.

Прискорене будівництво стіни між правдою та брехнею почалося після окупації Криму

І вважати, що якщо стіна між двома частинами Берліна зруйнована, то і ментальної стіни більше звести не вдасться, було небезпечною помилкою, яка надовго розслабила цивілізований світ і сприяла становленню та зміцненню путінського режиму, і торжеству авторитаризму та охлократії в колишніх радянських республіках, й успіхам популістів у країнах Центральної Європи. А прискорене будівництво стіни між правдою та брехнею почалося після окупації Криму. І ця зовні невидима стіна ‒ куди міцніша споруда, ніж Керченський міст.

З часу анексії Криму в Росії та решти світу ‒ різні політичні карти світу, навіть в інтернеті. Різне уявлення про норми міжнародного права. Російських школярів на уроках історії знову вчать навіть не брехливій інтерпретації фактів, а фактам, яких ніколи не було.

З часу анексії Криму в Росії та решти світу ‒ різні політичні карти світу, навіть в інтернеті

Російське телебачення бреше глядачам про "кримську весну" і "народні республіки" Донбасу. Ціла країна живе в орвеллівській впевненості, що війна ‒ це мир. І сила впливу цієї брехні така велика, що навіть правдиві джерела інформації не дозволяють мільйонам людей зрозуміти, що відбувається в їхній державі та у світі насправді.

Після 2014 року росіяни опинилися по той бік правди. За новою, кримською стіною.

Copyright © 2019 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Марк Тіссен Оглядач видання The Washington Post
Девід Кларк Аналітик, колишній спеціальний радник по Європі в МЗС Великої Британії
Андрій Андрушків Експерт з управління, виконавчий директор Центру спільних дій
Агія Загребельська Засновниця громадського проєкту "Ліга антитрасту"
Андерс Аслунд Американський економіст