Якби Росія погодилася з розпадом імперії, це її зміцнило б

РФ консервує минуле на відібраній у сусідів землі, позбавляючи себе майбутнього

Елладська православна церква стала першою після Константинопольського патріархату, яка визнала українську автокефалію.

На перший погляд, це не найважливіша подія - особливо на тлі того, що сьогодні відбувається в самій Україні, де про патріарший томос - дарування автокефалії Українській церкві - зараз згадують не так часто, як за часів Петра Порошенка. Але знакова, - пише Віталій Портников для "Грани.Ру".

Тому що підтверджує тенденцію, яку не можуть до кінця усвідомити не тільки українці, які сприймають свою незалежність як щось самодостатнє, а й росіяни, жителі метрополії, які повинні були б відчути неминучість історичних процесів, що відбуваються. Неминучість розпаду імперії, яка, як стара чашка, розбилася в 1917 році, була склеєна потоками крові і все-таки знову тріснула. Ніякий "русский мир", ніяка російська мова, ніякий російський газ цю чашку більше не склеять. І це стосується не тільки держави. Церкви це теж стосується. Тому що Російська церква приростала територіями в міру імперської експансії - і зараз, коли колишня імперія стискається, як шагренева шкіра, церква природним чином ці території втрачає. І це бачать всі, крім ієрархів і прихожан цієї церкви, що зменшується. Просто церковні процеси повільніші, інерційніші, ніж процеси політичні.

Ніякий "русский мир", ніяка російська мова, ніякий російський газ цю чашку більше не склеять

З Москви - та й з Києва, і зі столиць інших колишніх радянських республік - може здатися, що історію реально повернути назад. Обрати президентом якого-небудь чергового російського доброзичливця. Домовитися з церковними ієрархами і уповільнити процес визнання автокефалії Української церкви. Окупувати Крим і Донбас, як до цього Придністров'я або грузинські автономії. Та хіба мало можна придумати! Тільки все це мало що змінить.

Україну, як і більшість інших колишніх радянських республік, Росія втратила безповоротно. Як країну, націю і цивілізацію. Кожен новий день, місяць і рік будуть тільки підсилювати цей розкол - тому що у доросле життя приходитимуть покоління людей, які взагалі не мають досвіду радянського минулого, а Росія, яка не розуміє, чому втрачені території не повертаються назад, буде поводитися все агресивніше і відштовхувати навіть тих, хто пов'язаний з нею спільним культурним минулим і мовою. Так, як сталося це з багатьма російськомовними українцями і українськими росіянами після початку війни на Донбасі.

Якби Росія могла погодитися з розпадом імперії, це посилило б її вплив на пострадянському просторі

Якби Росія могла погодитися з розпадом імперії, це посилило б її вплив на пострадянському просторі, зміцнило б саме російську державу, зберегло б шанси для Російської церкви, яку не сприймали б як приховане знаряддя агресії. Замість цього путінська Росія консервує далеке минуле на відібраних у сусідів шматках землі, шантажує енергоресурсами, засилає диверсантів, "ллє бензинчик", вводить війська - і тим самим позбавляє майбутнього не українців чи грузинів, а себе саму.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Анна Сотнікова Стиліст-перукар, колорист, трихолог
Погода