Є зброя проти Кремля, що наблизить повернення Криму

Справа не у форматах, справа в Росії

Новий представник президента України в Криму Антон Кориневич говорить про необхідність пошуку міжнародного формату для переговорів про майбутнє анексованого півострова. Кориневич нагадує про те, що з питання врегулювання на Донбасі існує відразу кілька переговорних майданчиків – це і "нормандський формат", і створені в результаті домовленостей лідерів країн-учасниць цього формату групи в Мінську, а стосовно Криму немає буквально нічого.

Але і дивуватися цьому не доводиться. "Нормандський формат" існує тільки тому, що Росія формально визнає територіальну цілісність України в частині Донецької та Луганської областей. Участь у мінському процесі створює можливість для Росії демонструвати, що вона є не країною-учасником конфлікту, а країною-посередником у переговорах між Києвом і "народними республіками". Для України ж мінські переговори вигідні виключно тим, що дозволяють протягом усіх цих років зберігати санкції проти Росії, яка анексувала Крим і окупувала території на Донбасі, - пише Віталій Портников для "Крим.Реалії".

З Кримом зовсім інша ситуація. З точки зору Росії, питання півострова вирішене: Крим – невід'ємна частина території Російської Федерації. Настільки ж жорстка позиція в України та всього міжнародного співтовариства: Крим залишається невід'ємною частиною України, а Росія утримує його незаконно.

Справа зовсім не у форматах і майданчиках, а у відсутності будь-якого простору для компромісу й діалогу

Тому справа зовсім не у форматах і майданчиках, а у відсутності будь-якого простору для компромісу й діалогу. Такий простір може з'явитися тільки в тому випадку, якщо в Москві визнають хоча б незаконність самого факту анексії Криму і захочуть розмовляти про врегулювання правових проблем, що виникли після анексії півострова. Але в тому-то й справа, що Кремль жодних правових проблем не бачить, а бачить хіба що "недружні" дії України і західних країн проти Росії, від яких просто потрібно відмовитися в односторонньому порядку.

Україна може, звичайно, імітувати створення міжнародних майданчиків для переговорів щодо Криму без російської участі. Але що робити на таких майданчиках? Американські, європейські або турецькі дипломати просто погодяться з українськими висновками про те, що анексія Криму не є законною і що контроль над територією має бути повернутий Україні. Їх ні в чому не потрібно переконувати. Переконувати потрібно Путіна. А він українських доказів не потребує.

Пам'ять про те, що Україну позбавили частини її території і вона не збирається з цим погоджуватися – головна зброя українців

Тоді що ж можна зробити для того, щоб наблизити повернення Криму? Перш за все, зрозуміти, що це повернення може відбутися тільки після того, як для цього визріють умови в самій Росії. Весь цей час питання відновлення територіальної цілісності України має залишатися головним політичним питанням для самої країни. Підкреслю: саме це питання, перед яким усі інші питання – від закінчення війни до економічних реформ – є вторинними. Тому що країна з невстановленими кордонами не може ні війну завершити, ні реформи провести, ні інвестиції залучити. Схоже, саме для того, щоб перетворити Україну на державу-інваліда, Путін анексував Крим і почав війну на Донбасі.

І українцям, думаю, потрібно робити все можливе, щоб самим не забувати про цю "інвалідність", і світові не дати забути. Пам'ять про те, що Україну позбавили частини її території і вона не збирається з цим погоджуватися – поки що, я впевнений, найголовніша зброя українців. Це набагато ефективніше імітації різних переговорних форматів, яких, судячи з усього, все одно не буде.

Copyright © 2019 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог
Пітер Дікінсон Редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council
Богуслав Хработа Головний редактор польської газети Rzeczpospolita
Олексій Кошель Голова Комітету виборців України