СБУ стоїть на шляху вчителя до високої зарплати
Реформа силових органів перезріла. Криворіжсталь – як індикатор
Якщо є якась популярна реформа, проти якої не виступає ніхто, крім корупціонерів — то це реформа силових органів. А саме — створення Служби Фінансових Розслідувань і позбавлення всіх існуючих силових органів (СБУ, поліція, прокуратура, податкова поліція) права навіть дивитися в бік бізнесу. І якщо раніше основною причиною для ратування за реформу був тиск на бізнес, що істотно впливає на інвестиційну привабливість України, то тепер додалася друга причина — ганьба. Саме сором і ганьба, після якого офіцери зазвичай пускали собі кулю в лоб, викликають останні заяви СБУ. Адже Служба почала боротися з "недбалим використанням інвестицій". Недбалим, Карл.
Що таке проблема з верховенством права? Це суди і силовики. Суди виносять божевільні рішення
Не секрет, що верховенство права — головна проблема, на яку звертають увагу інвестори, відповідаючи на запитання, що їх стримує від інвестування. Що таке проблема з верховенством права? Це суди і силовики. Суди виносять божевільні рішення. А силовики доять бізнес. Замість того, щоб тільки ловити шпигунів, СБУ кошмарить підприємців. Замість того, щоб саджати кишенькових злодіїв, поліція ходить за бізнесом. Замість того, щоб бути сервісною службою, податкова посилає свою поліцію вибивати гроші з підприємців. Всі знають, хто найбагатші люди в регіонах. Місцевий прокурор і СБУшник. І навіть іноземній компанії ці люди можуть радити, хто їм має будувати дорогу до заводу або які фірми повинні поставляти деталі на завод. Саме СБУшники завжди приходять до керівників держ підприємств, якщо вони починають боротися з корупцією. Саме силовики більше інших постраждали від системи Прозорро і намагалися руками депутатів її поховати.
І тепер ми побачили, як СБУ, головна проблема бізнесу, робить все, щоб в Україну й не думали заходити іноземні інвестиції. Проблеми Криворіжсталі, найбільшого іноземного інвестора в Україні, посилають однозначний сигнал всім, хто думає інвестувати в Україну. "Вас тут не чекають", говорять діячі підрозділу К, кожен з яких міг стати великим інвестором на регіональному рівні. Але переважно воліють інвестувати в регіон Кончі Заспи або на іспанське узбережжя.
Проблеми Криворіжсталі, найбільшого іноземного інвестора в Україні, посилають однозначний сигнал всім, хто думає інвестувати в Україну. "Вас тут не чекають"
І так, в Україні проблема з екологією. Але це не означає, що треба вибирати найбільш модернізоване підприємство, і приходити до нього. Забуваючи, що з екологією проблема не тільки в Кривому Розі. Хоча очевидно там проблема. І ця системна проблема в Україні. І якщо вже приходити і боротися, то не СБУ, а НАБУ, і не на завод, а до чиновників, які це допускають. Якщо проблема системна, то лікувати треба з голови.
Але тепер додалася ганьба. Бо вся історія з наїздом і подальшим відкатом — це саме ганьба. Коли люди наїхали на найбільшого інвестора в Україні, подавши всім іншим однозначний сигнал — вас тут не чекають. Вірніше, чекають СБУшники з великим апетитом. Але потім, судячи з усього, з'ясувалося, що не можна просто так взяти, прийти і наїхати на найбільшу металургійну компанію в світі. Тому що власники такої компанії можуть зателефонувати будь-якому лідерові будь-якої держави. І потім ці лідери, дуже злі, що їх відірвали від недільної кави, будуть дзвонити в Україну і кричати в трубку. Або ввічливо натякати, що так пристойні люди не роблять. В результаті, по шапці прилітає самим СБУшникам, транзитом. І напевно з уже дуже не ввічливими словами. Яким треба тепер і обличчя зберегти і дуже сильно вибачитися перед найбільшою металургійною компанією в світі. Вибачитися за себе і за того хлопця. І ось тут починається ганьба. Тому що безглузді розмови на тему "недбале використання інвестицій", "Мітал звичайно ж не винен, це все виконавці, яким він наївно довірився". Все це — невдала спроба зберегти обличчя, в результаті якого спецслужба виглядає безглуздо і ганебно. І обличчя не дуже зберігається.
Навіть якщо вони раптом прийдуть до когось дійсно у справі, їм все одно ніхто не повірить. Імідж такий
І це та спецслужба, яка дійсно досягла хорошого рівня в контррозвідці. Яка іноді проводить операції на рівні "Моссаду". Спецслужба, в якій є багато хороших і чесних офіцерів, які день і ніч трудяться і протистоять Росії. І ось всіх цих чесних хлопців ганьблять люди, що займаються виключно корупцією. І не важливо, приходять вони до ІТівців, на "Нову пошту" чи на Криворіжсталь. Йдуть туди вони з однією метою. Завжди. І навіть якщо вони раптом прийдуть до когось дійсно у справі, їм все одно ніхто не повірить. Імідж такий. Імідж поганих хлопців, який поширюється і на чесних офіцерів. Які, до того ж, отримують набагато менше фінансування, ніж могли б.
Минулий парламент наполегливо саботував реформу силових органів. Адже закон про Службу фінансових розслідувань був написаний Мінфіном ще кілька років тому. І повністю підтримувався бізнесом. Якщо проблема саботажу була в Порошенку, то тепер його немає в президентському кріслі. Якщо проблема саботажу була в парламенті, то тепер у нас буде новий парламент з стійкою більшістю, орієнтованою на президента. А значить нічого не повинно перешкодити виконати передвиборчу обіцянку і вирішити одну з найбільших проблем бізнесу. А заодно позбавити себе в майбутньому ганьби. І якщо хтось хоче підвищити пенсії, зарплати вчителям та іншим бюджетникам, то починати треба саме із залучення інвестицій. Так, це довгий шлях. Але це єдиний шлях, який працює. Інвестиції забезпечують економічне зростання, економічне зростання дає більше надходжень до бюджету, більше надходжень дозволяє державі краще виконувати свою соціальну функцію. І поки саме СБУшник стоїть на шляху вчителя до його високої зарплати, яку не з'їсть інфляція. Стоїть на смерть. Бо мова йде про його будиночок в Іспанії.
Коментарі