Наталя Д'ячкова
Директор юридичної компанії "Скарга"
03.07.2019
2596

Охоронці, адміністратори і продавці магазину мають не більше прав, ніж ви

Наявність форми, бейджика і рації не наділяє їх владними повноваженнями

На дверях багатьох магазинів є наклейки із позначкою з перекресленим фотоапаратом. Чи означає це, що фото- і відеозйомка в торговій точці заборонена?

Закону, що безпосередньо забороняє робити фото- і відеофіксацію в торгових точках, в Україні немає. Так, законодавство забороняє знімати режимні об'єкти, наприклад, електростанції та військові бази. Але магазин - це громадське місце, і прийти туди може кожен охочий, як і знімати там, - пише Наталя Д'ячкова для "Наш Киев".

Відвідувачі повинні виконувати вимоги письмового документа, а не якоїсь там наліпки. Тому якщо на вході немає виписки з Положення про діяльність магазину, заборона на зйомку буде неправомірною. Проведемо аналогію: наклейка "Це магазин Марії" на дверях торгової точки ще не говорить, що кожна Марія буде господинею цього магазину.

Також, якщо адміністрація магазину сама фіксує відвідувачів на камеру, то такі ж права є у вас. Справедливо? Так. А одним з головних принципів Цивільного кодексу якраз і є принцип справедливості, який вказаний в 3 статті.

Якщо адміністрація магазину сама фіксує відвідувачів на камеру, то такі ж права є у вас

До речі, наклейку можна зрозуміти по-різному. Наприклад, що "заборонено" знімати саме фотоапаратом, але не виключена зйомка на телефон або відеокамеру.

Адміністрації магазинів зазвичай призводять незліченну кількість доказів для "правомірного" обмеження зйомки. На підставі українського законодавства розповідаю, чому всі вони - фейк.

"Магазин - приватна власність, а знімати приватне майно не можна".

Адміністрації магазинів при забороні зйомки часто посилаються на ст. 41 Конституції та ст. 319 Цивільного кодексу України. Згідно з ними, власник розпоряджається своїм майном, як хоче і може робити з ним все, що не суперечить закону. Але сама по собі зйомка ніяк не перешкоджає власнику володіти, розпоряджатися і користуватися своїм майном.

Подібна логіка адміністрації магазинів може призвести до того, що заборонити можна навіть розглядати товари, виставлені на прилавку. Більш того, подібна заборона порушує право власності відвідувачів, оскільки забороняє їм користуватися їхньою власністю: фото- відеокамерами, телефонами.

Заборона порушує право власності відвідувачів, оскільки забороняє їм користуватися їхньою власністю: фото- відеокамерами, телефонами

Заборона на проведення зйомки в торговому залі теоретично можлива лише в дуже рідкісних випадках, коли, наприклад, фотоспалах може пошкодити предмети мистецтва, виставлені на продаж.

"Вид магазину і ціни - це комерційна таємниця".

Комерційна таємниця - це тільки та інформація, що невідома і не є легкодоступною для всіх працівників, сказано у ст. 505 Цивільного кодексу. І для збереження цієї "таємниці" повинні робитися хоч якісь заходи.

Ціна товарів в магазині і їх асортимент комерційною таємницею не є. Навпаки, продавець свідомо виставляє їх на загальний огляд. Тому говорити про "невідомість" і "недоступність" інформації в даному випадку просто смішно.

Інформація про вартість товарів ніким не може бути засекречена

Та й взагалі, інформація про вартість товарів ніким не може бути засекречена. Згідно ч. 2 ст. 50 Конституції України, кожному гарантується право вільного доступу до інформації про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення.

"Товарні знаки та логотипи охороняються авторським правом".

Так, цінники, порядок розміщення товарів на прилавках тощо можна визнати об'єктами права інтелектуальної власності. Особливо, якщо вони містять логотип магазину. Але, навіть унікальні та запатентовані вироби, поміщені на вітрину, можна фотографувати. Про це сказано в ст. 21 Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Головне, щоб у фотографа не було корисливих цілей. Простіше кажучи, якщо ви надрукуєте фото з логотипом чужої компанії на своїй футболці, у вас, швидше за все, будуть проблеми. Ну, а у власника об'єкта інтелектуальної власності з'явиться привід подати на вас до суду.

І до слова, збирати в магазині фото- або відеодокази порушення ваших прав як споживача ви теж маєте право. Наприклад, знімати прострочені товари на прилавках.

Збирати в магазині фото- або відеодокази порушення ваших прав як споживача ви теж маєте право. Наприклад, знімати прострочені товари на прилавках

Без рішення суду ні поліцейський, не кажучи вже про охоронця або будь-якого іншого працівнику магазину, не має права відібрати у вас камеру. По-перше, якщо ви поводитися спокійно і не порушуєте громадський порядок, торкатися до вас руками ніхто не може.

По-друге, забрати вашу власність можуть лише як "знаряддя правопорушення". При цьому, те саме порушення ще потрібно належним чином зафіксувати. Тобто, співробітники магазину повинні викликати поліцію, поліцейські - скласти протокол і довести вашу провину в скоєнні правопорушення. Але будемо чесними: адміністратори торгових точок часто лише погрожують викликом поліції, адже при відсутності доказів поліцейські випишуть магазину штраф за помилковий виклик.

І ще, ніхто зі співробітників магазину не має право видаляти матеріали з гаджета покупця. Під знищення підпадає тільки незаконне тиражування авторської продукції, але аж ніяк не фото товару на полицях, цінників або фото з примірочної магазину.

Ніхто зі співробітників магазину не має право видаляти матеріали з гаджета покупця

Тому якщо працівники магазину забирають у вас фотоапарат (не як у журналіста, а як у відвідувача закладу), в такій поведінці зчитуються явні ознаки кримінального злочину - пограбування. І в такому випадку поліцію на місце конфлікту повинні викликати ви, а не адміністрація магазину.

Якщо вам перешкоджають або забороняють фотографувати в торгових точках, раджу зробити наступне:

1. Запишіть ПІБ, посада і номер посвідчення того, хто забороняє зйомку.

2. Вимагайте назвати правові підстави заборони на фотозйомку з обов'язковим посиланням на нормативно-правовий акт.

3. Запишіть відповідь співробітників магазина на аудіо-відео і вимагайте копію нормативно-правового акта, що забороняє ведення фотозйомки. Перш, ніж фіксувати відповідь опонентів на аудіо або відео, попередьте їх, що ведете запис. На початку запису скажіть, ким, коли, де, на який пристрій і навіщо були зроблені ці відео- або аудіозаписи.

4. Викликайте поліцію.

5. Напишіть в поліцію заяву про неправомірну заборону вести фотозйомку, застосуванні фізичного насильства, погрози розбити фотокамеру або нанесенні реального збитку майну і т.п. Якщо такі, звичайно, були.

6. В залежності від результатів перевірки вашої заяви, звертайтеся до суду з позовом, вимагайте зобов'язати адміністрацію організації усунути перешкоди для вільної фотозйомки та компенсувати заподіяну вам моральну шкоду.

Будь-які заборони на фото- і відеозйомки можуть вводитися тільки тоді, коли вона переростає в порушення громадського порядку і починає заважати іншим відвідувачам. Охоронці, адміністратори, продавці мають не більше прав, ніж ви. Наявність форми, бейджика і рації не наділяє їх владними повноваженнями - вони просто працівники магазину. І що, і де знімати, вказувати вам точно не можуть.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Вовк Громадсько-політичний діяч
Віктор Бобиренко Політолог
Ярина Матвійчук Журналіст Української служби "Голосу Америки"
Антон Мороз Фахівець із соціальної роботи ГО "Форпост"
Іраклій Джанашия Експерт з питань національної безпеки та оборони України в UIF
Погода