Тимчук воював за український Крим задовго до 2014-го

У його біографії можна знайти все, крім байдужості

Ми познайомилися з Дмитром Тимчуком в 2011 році.

Я жив в Сімферополі, вів ефіри на радіо. Він жив в Севастополі, був головним редактором інтернет-порталу "Флот2017". Це видання намагалося зазирнути в майбутнє міста. Того самого, що було збудоване як база Чорноморського флоту. Того самого флоту, що в 2017-му мав покинути територію півострова, - пише Павло Казарін для "Крим.Реалії".

Для прорадянської аудиторії сама ідея виведення Чорноморського флоту звучала як крамола. А перше, що бачив відвідувач порталу - це зворотний відлік часу, що залишився в запасі у російських моряків. Безпомилковий маркер для півострова, який звик ділити всіх на "своїх" і "чужих". Для прорадянської більшості Дмитро Тимчук був, безумовно, "чужим".

Дмитро Тимчук був одним з небагатьох, хто намагався вирвати Крим з шаблонного контексту сприйняття

Ми не переходили на "ти". Про його військове минуле я знав лише уривчасті факти. Він був одним з небагатьох, хто намагався вирвати Крим з шаблонного контексту сприйняття. Одним з небагатьох, хто здатний був розповісти про інші країни Чорноморського басейну. Одним з тих, хто намагався уявити собі майбутнє Севастополя і Криму після того, як Чорноморському флоту прийде час перебратися в Новоросійськ.

Потім були Харківські угоди. Продовження термінів базування. Іноді Дмитро приїжджав до мене на ефіри. Іноді я дзвонив йому за коментарями. Наше листування в месенджерах була лаконічним. Ми кидали один одному тексти і коротко їх обговорювали.

26 лютого 2014 року. У Сімферополі під будівлею парламенту йде багатотисячний мітинг за територіальну цілісність України. Янукович вже втік. Майдан вже переміг. Дмитро Тимчук пише мені: "Схоже, сьогодні зі скрипом і в муках народжується новий Крим. І, чесно кажучи, він мені імпонує більше старого. Зараз відмінна можливість, нарешті, з'єднати Україну з Кримом". Короткий смайл в кінці. Ми обидва помилилися. Через кілька годин почнеться вторгнення. Російський спецназ захопить кримський парламент і Раду міністрів.

Потім я кілька разів перекидав йому повідомлення від українських моряків із заблокованих частин. А потім ми обидва виїхали на материк. Він трохи раніше. Я трохи пізніше.

Те, що почалася війна, Дмитро зрозумів раніше за інших

Те, що почалася війна, Дмитро зрозумів раніше за інших. Його "Інформаційний спротив" був першим волонтерським проектом, який давав інформацію в умовах тотального хаосу. На його сторінку досі підписано майже 270 тисяч осіб.

Українська блогосфера з'явилася на світ завдяки Майдану і війні. Традиційні ЗМІ не справлялися із запитом на інформацію. Попит визначив пропозицію: люди, готові читати про те, що відбувається, знаходили інформацію на сторінках Фейсбук. Поки хтось на піку запиту торгував емоціями, Дмитро ділився додатковим знанням. Тим самим, якого в той момент катастрофічно не вистачало.

Ми побачилися вже набагато пізніше. Дмитро Тимчук вже був депутатом парламенту. Його портал писав про реальність анексованого півострова. Ставив інформацію про арешти і затримання, війну і бойові дії. Монополію його "Інформаційного спротиву" вже розбавляли нові волонтерські проекти, що народжувалися в країні. І державні органи, які зуміли таки виринути з анабіозу і заціпеніння перших місяців після вторгнення.

У його біографії можна знайти все, крім байдужості

Ми не були друзями. Не збираюся постфактум записувати себе в його довірені особи. Ми продовжували існувати на відстані - лише іноді коротко перетинаючись на заходах і в коментарях під текстами. Він був найвідомішим з кримчан, що переїхали до Києва. Людиною, про яку багато говорили за спиною. У його біографії можна знайти все, крім байдужості.

Таке трапляється нечасто.

Copyright © 2019 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода