Нормандський формат одночасно не вигідний всім учасникам, але потрібний

Наші головні союзники – терпіння, час і готовність до боротьби за нашу країну

Радники нового президента України Володимира Зеленського говорять про необхідність збереження Нормандського формату як важливої умови відновлення територіальної цілісності країни і досягнення миру на Донбасі.

Це і є те, що називається спадкоємністю зовнішньої політики - до того ж наступністю об'єктивною, що не залежить від зміни президентів або урядів. І це те, чого не хоче розуміти більшість українських громадян, які все ще живуть в Радянському Союзі, - пише Віталій Портников для espreso.tv.

Пострадянське мислення - це не тільки патерналізм, небажання брати на себе відповідальність і безглузде очікування дива. Це ще й спроба перенести на власний уряд можливості керівників СРСР. Але навіть керівництво Росії - це не керівництво СРСР. А Україна - взагалі не спадкоємиця можливостей імперії, вона спадкоємиця однієї з її колоній.

Пострадянське мислення - це не тільки патерналізм, небажання брати на себе відповідальність і безглузде очікування дива. Це ще й спроба перенести на власний уряд можливості керівників СРСР

Український президент не може закінчити війну. Ось президент Росії - може, хоча і йому з кожним днем це зробити буде все важче. А президент України може або захищатися, або капітулювати. Але оскільки значна частина українського суспільства виступає проти капітуляції, ніякого вибору у нього немає.

Нормандський формат не є ніяким компромісом, але відображає збіг інтересів сторін. Він потрібен нам просто тому, що іншого механізму збереження санкцій проти Росії не існує. А нам потрібно збереження санкцій і послаблення Росії, тому що її посилення означає втрату нами нових територій і навіть крах держави.

Він потрібен Кремлю, бо дозволяє зберегти контроль над окупованими територіями і розраховувати, що цей контроль у майбутньому дозволить розширити зону окупації або домогтися федералізації України.

Він потрібний Заходу, бо допомагає демонструвати зацікавленість у врегулюванні конфлікту, підтримувати Україну і зберігати комунікацію з Росією.

Але, як і кожний такий формат збігу інтересів, він одночасно не вигідний всім учасникам.

Захід платить демонстрацією слабкості та збереженням вогнища потенційного конфлікту, навіть війни на кордонах Євросоюзу.

Росія розплачується збереженням санкцій і поступовою деградацією своєї економіки і державності.

Не варто обманювати самих себе - війна, корупція і бідність залишаться головними проблемами країни у найближче десятиліття

Україна розплачується продовженням конфлікту, жертвами на лінії розмежування, неможливістю відновлення територіальної цілісності. І ще відсутністю повноцінного державного кордону. А це означає - збереження і розквіт контрабанди. А розквіт контрабанди - це збереження масштабної корупції, яку не можна перемогти, поки немає кордону і є контрабанда. А розквіт корупції - це подальше розшарування суспільства.

Тому не варто обманювати самих себе - війна, корупція і бідність залишаться головними проблемами країни у найближче десятиліття. Але це не означає, що Україна не має виходу. Наші головні союзники - терпіння, час і готовність до боротьби за нашу країну. Війна не повинна заважати реформам, нехай навіть і не популярним. З корупцією все одно потрібно боротися - причому не тільки з корупцією на найвищому рівні. Відповіддю на бідність повинна стати система суспільної солідарності. Це і є реальна політика, а прихильність Нормандському формату - лише її важлива частина.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Кахабер Карелі Доктор економічних наук, експерт із земельних питань
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Погода