Мирослава Ґонґадзе
Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
29.03.2019
737

Можемо сьогодні розірвати українське зачароване коло: революція - розчарування

Нинішня наша криза подібна до американської 1930-х

Україна стоїть на порозі нової віхи історії. Хто з кандидатів у президенти найкраще захистить інтереси країни? Чи є серед 40 кандидатів один, який представлятиме мої інтереси?

Схожі запитання сьогодні задають собі усі, хто 31 березня готується піти до виборчих дільниць. Ці запитання ключові, бо вибори 2019-го року продемонструють три риси українського суспільства. Це стан його дорослості, якість лідерства та готовність громадян взяти відповідальність за свій вибір, пише Мирослава Гонгадзе для "Голосу Америки".

Ці вибори проходять у країні, яка перебуває у стані війни. Захищає свою територію від агресора та відвойовує своє право на місце в європейській родині

До звичних викликів для суспільства та лідерів треба додати те, що ці вибори проходять у країні, яка перебуває у стані війни. Захищає свою територію від агресора та відвойовує своє право на місце в європейській родині. Багато країн у світі проходили через кризи, які Україна переживає сьогодні. Щоб зрозуміти, як і куди рухатись, і навчитись на чужих помилках та успіхах, пропоную заглянути в історію і взяти на озброєння дослідження науки.

У 1933 році минулого сторіччя США перебували у Великій Депресії. Домінування промислових монополій, розвал банківської системи і крах ринку цінних паперів, бідність, корупція, високий рівень злочинності – такою була Америка 30-х. Під час цієї найбільшої в історії США економічної кризи, американці абсолютною більшістю обирають собі харизматичного та сильного духом, але слабкого тілом, в інвалідному візку, Франкліна Деланора Рузвельта. Історики наголошують його неймовірні лідерські якості: цікавість та здатність швидко перетравлювати інформацію, має блискучі ораторські здібності, впевнений у власних силах і переконаннях та здатний перебороти себе і вчитись на помилках.

У перші сто днів свого президентства Рузвельт проштовхнув законодавчі ініціативи, які в подальшому назвали "Нова Угода". Вона забезпечила комплексну реформу державної служби, громадського сектору та фінансової системи. Згодом, після атаки Японії на американську землю, щоб захистити США та допомогти Європі побороти фашизм, незважаючи на шалену внутрішню опозицію, вступив у Другу Світову війну. Саме завдяки його політиці, Сполучені Штати стали такими, якими ми їх знаємо сьогодні.

Водночас він - єдиний президент США, який порушив правило двотерміновості і пішов на третій термін президентства. Рузвельт рухався в напрямку диктатури, контролювати як законодавчу, так і виконавчу гілку влади.

З часом люди на верхівці ієрархії починають вірити, що мають право претендувати на владу за будь-яких обставин

І цьому є чітке наукове пояснення. Психологи стверджують, що люди при владі мають тенденцію змінюватися. З часом люди на верхівці ієрархії починають вірити, що мають право претендувати на владу за будь-яких обставин.

Водночас, проблема з якою метою люди використовують владу, яку вони мають над іншими. Мати владу і правильно нею розпорядитись на благо інших - не проста справа. Отож, для лідера є ключовим не втратити розуміння заради чого він прагне влади.

Характер лідера та його трансформація є лише частиною успіху провалу справи чи країни. Велика відповідальність лежить саме громадянах, хто цих лідерів обирає.

Поведінка та дії лідера є цілком у наших руках. На нас, як виборцях, лежить відповідальність знати, як підтримувати та сприяти сильним та моральним лідерам та як виявляти тих, хто експлуатує нас, грає на наших страхах та упередженнях чи веде нас небезпечним шляхом.

У людській природі є потреба, щоб нас врятували. Ми шукаємо батьків, які вирішать наші проблеми. Такі фантазії для дорослих дітей автоматично ведуть до розчарувань. Лише власними самостійними рішеннями і діями ми можемо вирішити наші проблеми.

Якщо ми ліниві, дбаємо лише про власні інтереси. Якщо добровільно обираємо собі в лідери тих, хто обіцяє прості рішення. Якщо готові до обмеження власних свобод, віддаємо наше особисте право вибору і рішень – то ми заслуговуємо і отримуємо найгірше.

Не менш важливим є невпинний контроль за тими, кого ми обрали собою керувати

Тому важливо поряд зі своїми інтересами думати про інтереси громад і не варто шукати простих рішень - їх не існує.

Наш вибір є лише частиною нашої відповідальності як громадян. Не менш важливим є невпинний контроль за тими, кого ми обрали собою керувати. У свою чергу відповідальний лідер має бути відкритий та готовий до критики і опозиції. Лише так можна вдосконалити і покращити результат.

Маємо просту схему взаємозалежності та взаємної відповідальності лідера та виборців. Лідер має чітко розуміти, для чого він прагне влади та бути відкритим до критики. Маємо робити усвідомлений вибір, розуміти якого лідера обираємо. Тримати його під контролем заради досягнення змін, не зважаючи на його характер чи обіцянки.

31 березня ви підете до виборчих дільниць обирати лідера для України. 40 кандидатів у президенти шукатимуть вашої підтримки.

Час як лідерам, так і громадянам взяти на себе відповідальність. У ваших руках сьогодні розірвати існуюче українське зачароване коло – Революція-надія-розчарування-стагнація-протест-Революція-надія-розчарування-стагнація-протест-Революція…

Час творити нову парадигму для України. Революція-надія-реформи-прогрес-сталий розвиток.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України
Олег Романчук Публіцист
Володимир Ярославський Шеф і керуючий партнер ресторану "Lucky"
Ольга Айвазовська Голова громадянської мережі "Опора"