Як "заслана американка" руйнує нашу "прекрасну" медицину

Досвід зіткнення із реальною "польовою" медреформою

Медична реформа потроху проростає крізь застарілу совкову "систему наркома Семашко". Хоч і урізана Верховною Радою до приблизно 60% від початкового проекту. І весь цей час на всю країну лунають голоси її ворогів. У цьому хорі злилися у "єдину непереможну симхвонію" дуже різні - від кремлівського дзявкання "Опоблоку" до нібито "майданівських співів" Ольги Богомолець та Олега Мусія. Всіх їх об'єднує категоричне несприйняття "засланої американки" Уляни Супрун та "непридатної до наших умов" західної медреформи, і катастрофічні прогнози щодо її наслідків.

І от нарешті перші кошти від Національної служби здоров'я прийшли "слідом за пацієнтом". Ще далеко не в повному обсязі. Але тепер можна поглянути як це виглядає не на інфографіці, а у суворих українських реаліях, - пише Євген Дикий для "Обозреватель".

Я не буду оперувати загальною статистикою, це вже зробили фахівці МОЗ. Розкажу лише про власний досвід зіткнення із реальною "польовою" медреформою. Місце дії – містечко на Черкащині, населення до 20 тисяч душ. Настільки типовий зразок центрально-українського провінційного життя, що хоч роби опорною базою для соціологів. Первинна ланка медичної системи: місцева лікарня, або офіційно Центр первинної медико-санітарної допомоги. Працює 18 лікарів – терапевтів та педіатрів, або ж по-новому сімейних лікарів, 36 медсестер, ще є водії "невідкладки" та прибиральниці.

Зарплата лікарів у "прекрасній системі наркома Семашка" від 4 до 5 тисяч гривень

Зарплата лікарів у "прекрасній системі наркома Семашка" від 4 до 5 тисяч гривень. Головлікарки максимум до 7 тисяч, це "брудними". Платню медсестер та водіїв взагалі соромно озвучувати.

"Життя по-новому" починається з того, що несподівано кожному лікарю приходить не фіксована зарплата, а оплата від Національної служби здоров'я за кількість пацієнтів, які уклали з ними контракти на обслуговування. І виявляється, що "брудними" хтось заробив за місяць нечувану раніше за життя суму в 60-70 тис. грн, а хтось – ні копійки. Але на вулицю нікого не виставляють: півміста поки що не дали собі праці укласти угоди будь з ким. Тож цих "несвідомих пацієнтів" розкидають порівну поміж непопулярними лікарями. Навіть їм дістанеться значно більше ніж раніше.

Стосунки у провінції не такі, як у мегаполісах. Добрі лікарі навіть не пробують оптимізувати штат медсестер чи водіїв, тобто когось скоротити, хоч така оптимізація на мій "столичний" погляд була б цілком виправданою, а лікарі змогли б лишити собі помітно більшу частину валового доходу. Натомість лікарі з першої "зарплатні по-новому" збільшують платню всім медсестрам для початку втричі, водіїв та прибиральниць теж не забувають. Ще з першого нового доходу слід скинутись у "общак" на спільні витрати: опалення, світло, бензин на машину. Також нарешті вирішується наболіла проблема "е-медицини": всі попередні роки "центр" суворо вимагав комп'ютеризувати роботу лікарні, от тільки комп'ютери ніхто не поспішав купувати. Тож з першого надходження "по-новому" лікарі скидаються і закуповують 10 нових ноутбуків – більше, аніж лікарня отримала комп'ютерів за попередні 20 років сумарно.

На медреформу не виділяли жодної копійки додаткових коштів. Це виключно зміна правил розподілу з "прекрасних, перевірених часом" радянських на "страшні, звірячі та непридатні для України" західні

І от після всіх спільних витрат лікарі рахують свій чистий дохід, той, що лишився їм на життя. Суми дещо різні залежно від числа укладених контрактів, але починаються від 10-12 тис. грн. Це замість 4-5 тисяч усі попередні роки. І це ще не повна виплата. У наступному місяці за такого ж розподілу очікується "мінімалка" від 16 кілогривень. Нагадую: на медреформу не виділяли жодної копійки додаткових коштів. Це виключно зміна правил розподілу тих коштів, які вже були у бюджеті цього року (і попередні роки так само!). Зміна з "прекрасних, перевірених часом" радянських на "страшні, звірячі та непридатні для України" західні.

Ось такі "жахи західного життя" та "прогнозований провал медреформи" у реаліях провінційної Черкащини. Отак "заслана американка руйнує нашу прекрасну медицину". У мене все.

А, стоп, ще не все. Чи всі задоволені тим, що відбулось? Уявіть, не всі! Лікарі вторинної ланки – хірурги, лори, гастроентерологи та інші профільні фахівці виявляється ображені тим, що "прості" терапевти тепер отримують більше за них. Це вважається нечуваним неподобством. Порушенням "історичної традиції" медичної корпорації. Українська "тотемна тварина" - жаба - душить їх так, що аж заїжджому столичному гостю за версту видно ці страждання. А все дуже просто – Рада поки що не ризикнула поширити медреформу на вторинну та третинну ланки. Вони досі "живуть за Семашком", поки на "первинці" "жорстоко експериментує" американка Супрун.

Як скоро у лікарів "вторинки" та "третинки" їхнє обурення "несправедливою медреформою" перейде у фазу раціонального мислення та простого розрахунку?

Цікаво, як скоро у лікарів "вторинки" та "третинки" їхнє обурення "несправедливою медреформою" перейде у фазу раціонального мислення та простого розрахунку з калькулятором у руці: скільки ж вони почнуть отримувати, якщо також розпрощаються із совком у головах, та почнуть вимагати від Ради "американської" медреформи для себе? Як тільки це станеться, в медицині розпочнеться справжня Революція гідності. Як пацієнт, я сподіваюсь до цього дожити.

Передруковується з дозволу автора і видання "Обозреватель"

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Ольга Айвазовська Голова громадянської мережі "Опора"
Сергій Курганов Генеральний директор рієлторського об'єднання "ПРОСТОР"
Євгенія Кузнєцова Письменниця
Антон Сененко Cтарший науковий співробітник Інституту фізики НАН України
Андрій Веселовський Дипломат, колишній представник України в Європейському Союзі