Марія Моісеєва
Медіа-продюсер української служби "Голосу Америки"
29.10.2018
242

7 способів зберегти довкілля та ще й зекономити

У людства є лише 11 років, щоб зупинити глобальне потепління

Середня температура планети підвищиться на 1,5°C від 2030 до 2052 року, якщо швидкість глобального потепління не зміниться. Про це йдеться у звіті міжурядової групи експертів з питань клімату при ООН (IPCC). Вчені закликають до термінових дій, щоб зупинити глобальне потепління в рамках 1,5°C. Бо потепління у 2°C означатиме ще більші ризики екстремальних посух, пожеж, повеней і нестачі харчів для мільйонів людей. Тож у людства є лише 11 років на те, щоб виправити ситуацію.

Експерти закликають до радикальних змін у видобутку та споживанні енергії, індустріях, будівництві, транспорті. Але, не чекаючи ініціатив на державному рівні, ми самі можемо спробувати допомогти планеті, - пише Марія Моісеєва для "Голос Америки".

1. Відмовитися від поліетиленових пакетів.

Близько 5 трильйонів поліетиленових пакетів використовують у світі щороку

Близько 5 трильйонів поліетиленових пакетів використовують у світі щороку. 10 мільйонів - щохвилини. Такі дані ООН. Зараз близько 60 країн світу почали боротьбу із пластиком на законодавчому рівні. Але боротьбу з поліетиленовими пакетами можна розпочати самостійно, зменшивши їх споживання. Наприклад, в магазині замість них можна використовувати багаторазові торбинки. Це не тільки зменшить кількість споживаного вами поліетилену, а й допоможе заощадити.

2. Відмовитися від одноразових пляшок та посуду.

Чому це важливо? Лише 9 % усіх пластикових відходів переробляють. Замість того, щоб купувати воду у пластикових пляшках, можна придбати пляшку багаторазового використання і носити воду з собою. Замість одноразового посуду – звичайний.

Лише 9 % усіх пластикових відходів переробляють

3. Бути енергоефективним у побуті.

Глобальні викиди вуглекислого газу при виробництві енергії у 2017 році зросли до 32,5 гігатонн, встановивши рекорд. А поліпшення світової енергетичної ефективності у 2017-му різко сповільнилося, відмічається у звіті Міжнародного енергетичного агентства.

Щоб зберегти енергію у побуті, існує безліч простих методів. Наприклад, оптимальне освітлення. Вдень по-максимуму використовуйте ресурси природного світла. Коли вже вмикаєте світло ввечері, робіть це тільки там, де необхідно. Використовуйте енергозберігаючі лампи – вони служать довше і споживають менше енергії, ніж звичайні.

Особисто я восени та взимку ще люблю свічки – і електроенергію економить, і романтично.

Не грійте в чайнику більше води, ніж потрібно. Замість того, щоб сильніше увімкнути опалення, можна просто вдягти улюблений светр, у якому буде тепло й затишно.

Не грійте в чайнику більше води, ніж потрібно

4. Обирати найбільш екологічний транспорт.

Типовий легковий автомобіль викидає приблизно 404 грами вуглекислого газу на 1,6 км. Такі дані наводить Агентство охорони довкілля США. Замість використання персональної автівки, можна їздити на роботу громадським транспортом. А ще краще - на велосипеді або пішки. Це не тільки екологічно, а ще й безкоштовно. Бонус в такому випадку - скинуті калорії.

5. Економити воду.

Свіжа, чиста вода – це обмежений ресурс. Понад 2 мільярди людей у світі не мають доступу до безпечної питної води, відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров'я. Економити воду, насправді, не так важко. Замість ванни, можна прийняти душ.

Вимикання води, поки ви чистите зуби два рази на день, може зберегти 30 літрів води на день – а це 900 літрів на місяць – повідомляє Агентство охорони довкілля США.

Свіжа, чиста вода – це обмежений ресурс

6. Купуйте менше.

Часто речі, які купуємо, стають нам невдовзі непотрібними. Коли переїхала до США, помітила, що в спільній кімнаті з пральними машинами люди часто залишали непотрібні їм речі побуту або книги. Інші люді їх підбирали. На вулицю виставляють навіть непотрібні меблі - так моя родина позбавилась кількох стільців та тумби для ванної кімнати і стала власницею чудового крісла-гойдалки для балкону. Таким чином здійснюється "кругообіг речей в природі", що зменшує кількість сміття.

7. Сортувати сміття.

Замість того, щоб скло, пластик та папір опинялися на смітнику чи в океані, їх можна переробити на інші продукти. Для цього маємо сортувати відходи та викидати їх у спеціальні смітники для переробки.

Розберемо на прикладі паперу. Папір становить більше 25% муніципальних твердих побутових відходів, що генеруються щорічно. Це більше ніж будь-який інший матеріал, - йдеться на сайті Агентства охорони довкілля США. Перероблений папір використовують для виготовлення нових паперових продуктів, що допомагає зберігати дерева та інші природні ресурси.

Як зменшити кількість паперу, який ми використовуємо? Друкувати менше. Використовувати обидві сторони аркушу. Використовувати менше серветок.

І наостанок - цікавий факт: Згідно дослідження Агентства охорони довкілля США за 2016 рік, завдяки переробці у США було створено 757 тисяч робочих місць, $36,6 млрд пішли на зарплати. А $6,7 млрд – склали податкові надходження.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Борис Ганицький Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Іван Козленко Культуролог, артменеджер
Ольга Волинська Медіа-експертка Центру "Форпост HELP"
Ігор Айзенберг Професор, завідувач кафедрою інформатики в Манхеттенському коледжі
Кахабер Карелі Доктор економічних наук, експерт із земельних питань
Погода