Український націоналізм вже перемагав Росію. Треба обрати найефективнішу версію

Коротка історія

Чисті ідеології існують лише в світі ідей. Натомість трансформуючись в політичні програми, вони поєднуються з елементами інших, іноді навіть конкурентних ідеологій. Не є винятком націоналізм.

На початку минулого століття найпоширенішим було його поєднання з соціалістичними ідеями. Такий мікс був надзвичайно популярним в світі у той час. В Україні його масову підтримку гарантувало те, що він обіцяв задовольнити прагнення українців як спільноти поневоленої в національному та соціальному вимірах.

Поразка Української революції призвела до дискредитації такого націоналізму. Натомість з'явилася ще більш дивна спроба поєднання - з комунізмом. Історія цього міксу була короткою і трагічною. Символічним завершенням націонал-комунізму стало самогубство головного його речника Миколи Хвильового.

Паралельно визрівала інша версія українського націоналізму. Так як її творцями були військові, ветерани Української революції та радикальна молодь, однією з визначальних його рис став авторитаризм. Це поєднання виявилося популярним (цілком вписувалося в світові тенденції занепаду ліберальних течій у політиці) та ефективним (цілком відповідало формату організації, яка веде підпільну збройну боротьбу).

Ідея поєднання націоналізму та демократії не лише вижила, але й врешті перемогла комуністичний режим і реалізувала головну мету українського націоналізму - створення української держави

Трансформація підпільної організації ОУН у масовий визвольний рух в роки Другої світової війни спричинила подальшу еволюцію її ідеології. В політичній програмі з'являються елементи ліберальної ідеології, розробляється бачення побудови демократичної держави. В підходах до економічних питань відчутий виразний вплив соціал-демократії. Збройний підпільний рух ОУН було жорстоко придушено силою тоталітарного режиму. Але ідея поєднання націоналізму та демократії не лише вижила, але й врешті перемогла комуністичний режим і реалізувала головну мету українського націоналізму - створення української держави.

Припускаю, що й тепер у війні з Росією, яка опирається на власну версію націоналізму (імперського, шовіністичного, авторитарного) найефективнішою буде та версія українського націоналізму, яка вирізняється від нього найбільше. Врешті саме вона перемагала російський націоналізм, що діяв під прикриттям радянського комунізму.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Іван Козленко Культуролог, артменеджер
Ольга Волинська Медіа-експертка Центру "Форпост HELP"
Ігор Айзенберг Професор, завідувач кафедрою інформатики в Манхеттенському коледжі
Кахабер Карелі Доктор економічних наук, експерт із земельних питань
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Погода