Розмір штрафу значення не має. Це підтвердить кожний європеєць

Логіка карати, щоб досягнути бажаного – чисто радянська

Серед речей, які мене особливо в нас вражають - це віра в ефективність штрафів і покарання. І особливо, що ця віра часто поширена серед лібералів із західними тренінгами.

Верховна Рада 18 вересня проголосувала у першому читанні про підвищення штрафу за непристебнутий ремінь безпеки до 840 грн. Вважаю це рішення абсолютно беззмістовним. І ось чому.

Я завжди пристібаюсь в машині. І мене не мотивує ні штраф, ні страх це робити. Єдина причина чому так роблю - це ввійшло в мою звичку. Відсутність ременя дискомфортна для мене. Якщо раптом завтра хтось вирішить скасувати пристібання - я продовжуватиму це робити. Ця звичка і комфорт набуті ще в момент навчання водінню.

Підвищення штрафу просто підвищує рівень корупції

Далі, підвищення штрафу просто підвищує рівень корупції. Коли штраф складає 300 грн, то брати хабар в розмір 150 грн для поліцейського замала сума з огляду на ризик. Але коли мова про 400 грн - це вже більш комфортно і порушнику, і поліцейському. При цьому, беручи до уваги різний рівень фінансової спроможності, для тих хто має більше грошей така сума штрафу значення немає.

Значна кількість людей в Україні реагують на штраф як "не пощастило". Вони не реагують в форматі "треба пристібатись", а кажуть "наступного разу треба встигнути це зробити перед постом". У кого немає звички пристібатися, не будуть це робити через штрафи.

Що робити у цій ситуації?

Заплатити 50-100 євро - абсолютно не трагедія для європейця. Справа в іншому. Інформація про штраф - доступна для ринку

Мені часто розказують, що закордоном працюють штрафи. Я це добре знаю, бо на власні очі бачив як там бояться порушувати. Але наївна логіка думати, що справа в штрафах. Зовсім, ні. Заплатити 50-100 євро - абсолютно не трагедія для європейця. Справа в іншому. Інформація про штраф - доступна для ринку. Якщо ви часто порушуєте - для вас в рази стає дорожчою страхівка на машину і на здоров'я. Вам з меншою ймовірністю захочуть дати кредит, і навіть менше хотітимуть брати на відповідну роботу. Все це є в рази страшніше, ніж одноразова сплата штрафу.

Тому розмір штрафу значення немає. Має значення його наслідок. А в нас більший штраф буде вести до більшої корупції. І взагалі логіка карати, щоб досягнути бажаного - це чисто радянська логіка, яка зрештою в самому Союзі, де за все карали і штрафували, не призвела до законослухняності.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода