Маріанна Бойко
Тренерка з екологічного мислення, екоблогерка
29.08.2018

Мочалку для посуду можна виростити на власному городі

Ви колись мили посуд кабачком? Я – ні. А ось люфою – вже три роки

Що таке люфа? Це однолітня рослина сімейства гарбузових. Плід трохи схожий на кабачок, або на огірок. Всередині має сітчасту основу, яку використовують як натуральну мочалку.

Коли я почала свої революційні експерименти з відмови від усього шкідливого на кухні, мені треба було зрозуміти, чим замінити синтетичні мочалки для посуду. І я знайшла!

На ринку моє око впало на мочалку для тіла. Випадково мій свекор презентував таку мочалку (люфу), бо виростив її на своєму городі. Простий збіг обставин подарував мені рецепт найекологічнішої мочалки для посуду.

Ви спитаєте, чим шкідлива звичайна мочалка для посуду? Відповідаю:

- вона синтетична (розкладається в природі до 300 років);

- швидко псується (запах і бактерії);

- коштує грошей (небагато, але постійно);

- вона запакована в поліетиленове упакування (що теж є шкідливим для довкілля).

Люфа навпаки - натуральна, економна, екологічна, без упакування.

Люфа натуральна, економна, екологічна, без упакування

Де взяти люфу? Тут все просто: купити готову або виростити самому.

Насіння люфи треба сіяти в кінці лютого. Рекомендують перед посадкою прогріти його на сонечку або на батареї при температурі близько 40°C протягом тижня. Коли з'являться паростки - їх треба пересадити до стаканчиків. Садити насіння люфи необхідно по 1 шт. в окремі місткості з насиченим мікроелементами пухким ґрунтом на глибину приблизно 2 см. Діаметр місткості повинен бути не менше 6-7 см.

Посаджене насіння слід полити водою кімнатної температури (можна тією, в якій ви замочували) і накрити горщики поліетиленовою плівкою, щоб створити ефект парника. Чи не знімайте плівку, поки не з'являться міцні паростки. Не варто боятися, що паросткам не вистачить вологи – тієї, що ви полили в перший раз, буде досить. І поступово вона буде накопичуватися на внутрішній стороні плівки у вигляді конденсату.

Горщики з люфою потрібно поставити на підвіконня на сонячну сторону. Оптимальна температура для вирощування розсади становить + 30°C. Перші сходи з'являться через 6-8 днів. Коли це станеться, переставте горщики в більш прохолодне місце, щоб знизити температуру до + 20°C.

Рекомендують здобрювати розсаду органічним добривом. Коли у паростків з'являться 6 листочків і маленькі "вусики", слід забезпечити опору, щоб люфа чіплялася за неї.

Висаджувати в ґрунт треба тоді, коли нічна температура не опускатиметься нижче + 13°C.

Люфа – ліана з великим листям. Висота досягає до 5-6 метрів

Відстань між саджанцями – 1-1,5 метри. Сторона південна відкрита сонячна безвітряна. Грунт – легкий та багатий на поживні речовини. Обов'язково враховуйте, що люфа – ліана з великим листям. Висота досягає до 5-6 метрів. Я садила вздовж сітки, що є моїм парканом. Якщо у вас такої можливості немає, то зробіть спеціальну опорну конструкцію.

Люфа любить полив. Слідкуйте, щоб грунт не пересихав. Також слідкуйте, щоб на гілці було не більше 3-х плодів. Інші я відірвала та різала на салат.

У наступній публікації я розповім, як зробити мочалку з дозрілих плодів та як нею користуватися.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі