Восени черги по субсидію будуть кілометровими

Лаяти потрібно у першу чергу себе — за недалекоглядність

Днями моїй мамі перетелефонували із соцзахисту та попросили прийти і переоформити субсидію.

На її здивоване запитання: "Для чого це робити зараз, адже до кінця кампанії з переоформлення лишається ще декілька місяців?" працівник соцзахисту сумно пожартував: "У нас таких як ви, не переоформлених, лишається більше 4 мільйонів. Уявляєте, що буде творитися восени, коли ви всі одночасно до нас прийдете?"

У нас таких як ви, не переоформлених, лишається більше 4 мільйонів

Мама мудра жінка, за день оперативно зібрала всі довідки, і вчора за 15 хвилин все переоформила.

Тому, друзі, якщо у вас є родичі які отримують субсидії, дуже рекомендую вам порадити їм піти "шляхом моєї мами". Краще вони витратять 15 хвилин зараз, ніж вистоюватимуть кілометрові черги через місяць.

Як правило, ми завжди тягнемо до останнього, а потім хаотично намагаємося все встигнути. На жаль, така безсистемність є однієї з національних ознак, яку народ трансформував у відому приказку "поки грім не гряне, чоловік не перехреститься"

Ще одна причина - відсутність ефективного поетапного планування переоформлення субсидій з боку місцевих управлінь соцзахисту. Ця кампанія мала б включати інформаційну та роз'яснювальну роботу.

Поки маємо ситуацію, коли із 6 млн людей з правом на субсидію переоформили її лише 2,6 млн. Тому у вересні-жовтні нас очікуватимуть чергові черги і маса незадоволених людей, які лаятимуть владу.

Хоча лаяти потрібно у першу чергу себе – за несистемність і не далекоглядність. Але звісно, отримувачі не стануть цього робити. Більшість із них не зроблять жодного висновку і наступного року знову потраплять у подібну пастку.

Субсидія це нормальна світова практика, для соціальних держав.

Видатний лібертаріанець Каха Бендукідзе неодноразово наголошував: на перехідних етапах, коли відбуваються структурні реформи економіки, держава зобов'язана підтримувати своїх громадян, надаючи їм субсидії. Це дозволяє зменшити соціальну напругу в країні та продовжувати реформи попри критику з боку популістів.

Мінус тільки один – система нарахування і перевірки субсидій лишається ще достатньо забюрократизованою і довгою.

Тому уряду необхідно і далі продовжувати працювати над спрощенням подачі/переподачі документів.

Мінсоцполітики для цього варто створити спеціальний веб-портал, де будуть індивідуальні кабінети отримувачів субсидій

Можливо, Мінсоцполітики для цього варто створити спеціальний веб-портал, де будуть індивідуальні кабінети отримувачів субсидій. Цей портал можна запаралелити з усіма нині існуючими реєстрами (власності, земельного, корпоративних прав, податкового). Це дозволяло б в режимі реального часу робити звірки доходів/видатків субсидіантів і в автоматичному режимі продовжувати або скасовувати право на субсидії.

Ну і звісно працювати над втіленням монетизації пільг. Ця ідея обговорювалася вже давно і для її запуску майже все готово.

Моя мама отримує субсидію останні два роки в одному з районів Києва. Ніколи не мала проблем ні з оформленням, ні переоформленням. Можливо через те що місцеве управління соцзахисту вірно побудувало інформаційну кампанію - обдзвонити і запросити всіх прийти і переєструватися раніше поки не розпочався ажіотаж.


Віктор Таран, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Борис Ганицький Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Іван Козленко Культуролог, артменеджер
Ольга Волинська Медіа-експертка Центру "Форпост HELP"
Погода