Куховарки в політиці – шлях до хаосу

Гірше, ніж далекий від народу політик може бути тільки політик, який нічим від обивателя не відрізняється

У будь-якому суспільстві знайдуться ті, хто живе за правилом "своя сорочка ближче до тіла". Коли в пріоритетах – егоїзм і емоції. Такими людьми нескладно маніпулювати – тому що вони легко вірять у нездійсненні обіцянки.

Вони можуть обмінювати одномоментне на стратегічне. Ситуативне на концептуальне. Не готові міркувати про колективний інтерес і не надають значення тому, що знаходиться поза їхнім особистим середовищем проживання, – пише Павло Казарін для "Крим.Реалії".

І в тому ж суспільстві знайдуться ті, хто виробив в собі умовні рефлекси. Ті, хто розуміють, що лікування часом вимагає непопулярних рішень. Що треба вміти жити відповідно до коштів. Що слідом за будь-яким застіллям настає похмілля.

Головна відмінність між таборами – в умінні бачити наслідки будь-якого кроку. За великим рахунком, саме ця якість відрізняє дитину від дорослого. І життя не втомлюється доводити, що деякі суспільства бувають інфантильними.

Якщо для нашого "безумовного" природно відсмикнути руку від уколу, то завдання "раціо" – визнавати необхідність вколювати шприц у соціальну вену

У цьому поділі немає нічого принизливого. Вимагати від усіх однакової проникливості і далекоглядності було б безглуздо і наївно. А тому в будь-якій країні еліти – політичні, громадські та інтелектуальні – виконують роль запобіжника. Якщо для нашого "безумовного" природно відсмикнути руку від уколу, то завдання "раціо" – визнавати необхідність вколювати шприц у соціальну вену.

Ми часто говоримо, що політики в будь-якій країні плюс-мінус релевантні суспільству. Що запит народжує пропозицію. Це так, але при цьому зазор між обивателем і розпорядником колективного ресурсу все одно повинен зберігатися. Якщо він зникає – виходить хаос.

Просто тому, що наш світ влаштований складно. Будь-яка сфера державного управління потребує знань. А куховарка – при всій нашій побутовій до неї симпатії – державою управляти не в змозі.

Хороший політик – це той, хто розуміє, що його завдання серед іншого – виступати в ролі запобіжника від дурості

Хороший політик – це не той, хто збирає площі. Не той, хто запально виголошує промови. І не той, хто примудряється потрапляти з виборцем в резонанс. Хороший політик – це той, хто розуміє, що його завдання серед іншого – виступати в ролі запобіжника від дурості.

Найпростіший сценарій політичної кар'єри – злитися з обивателем до ступеня повної нерозрізненості. Проїдати сьогодні ресурс завтрашнього дня. Найскладніший – зуміти продати порядок денний необхідного та складного тим, хто хоче простого.

Ми приречені жити в просторі протиріччя. З одного боку, наш світ має "тенденцію до ускладнення". Будь-яке нове явище за внутрішньою структурою стає складнішим і комплекснішим за попереднє. Щоб відповідати новим викликам, потрібно витримувати освітній та інтелектуальний ценз.

А з іншого – ми всі живемо в світі, де масовий запит зосереджений навколо простих рецептів. Де вміння "говорити з виборцем однією мовою" вважається достатнім критерієм для голосування. Де обиватель хоче одномоментного, зрозумілого і простого.

Ми живемо в світі, в якому обиватель, втомившись від реальності, що ускладнюється, починає голосувати за торгівців простотою

І в цьому Україна не одинока. Мілош Земан та Ярослав Качинський. Алексіс Ципрас і Ніколас Мадуро. "Брекзіт" і Дональд Трамп. Ми живемо в світі, в якому обиватель, втомившись від реальності, що ускладнюється, починає голосувати за торгівців простотою. І кожна з країн, в якій перемагає ця тенденція, просто починає проїдати накопичений раніше ресурс.

Але в тому й річ, що це не працює. Світ влаштований складно. Саме про це писали Ернандо де Сото і Ерік Берн. Мартін ван Кревельд і Бенедикт Андерсон. Брайан Грін і Дік Свааб.

Експерименти з куховарками в політиці відрізняються лише ціною, яку доведеться за це заплатити. Хтось розрахується грошима. Хтось – часом. А хтось – втраченим історичним шансом.

Тільки й усього.

Copyright © 2017 RFE/ RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода