Газ залишається потужною зброєю Москви

За повернення українців до імперського стійла Газпром може і заплатити

І президент Росії Володимир Путін - на прес-конференції з Дональдом Трампом у Гельсінкі - і міністр економіки Росії Олександр Новак - після закінчення першого раунду переговорів по транзиту газу в Берліні - говорять, що транзит через Україну буде збережений. Це - новий мотив у російських висловлюваннях. Протягом багатьох років у Кремлі і Газпромі стверджували, що завершення будівництва різноманітних підводних потоків призведе до повної відмови від послуг української газотранспортної системи.

Така зміна риторики пов'язана із декількома обставинами. Одна з них - суто політична. У Москві зрозуміли, що демонстрація готовності відмовитися від послуг української ГТС призведе до того, що "Північний потік-2" просто не буде добудований. І тоді який сенс у всіх цих розмовах? Краще вже добудувати газопровід, щоб отримати технічну можливість обійти Україну - а потім уже загрожувати, - пише Віталій Портников для espreso.tv.

У Москві зрозуміли, що краще добудувати "Північний потік-2", а потім уже загрожувати

До того ж - за умови найкращих перспектив для "Північного потоку-2" - його все одно не вдасться запустити на повну потужність до закінчення дії чинного контракту на транзит між Газпромом і Нафтогазом. Цей контракт доведеться продовжувати.

І ще одна причина пов'язана зі збільшенням обсягів поставок російського газу в Європу. Коли робили перші розрахунки потужності споруджуваних газопроводів, експерти спиралися на ту кількість, яку споживав європейський замовник. Однак споживання газу зростає випереджаючими темпами. І зростає конкуренція, що виразно можна побачити у висловлюваннях президента США, коли він критикує будівництво "Північного потоку-2". Тому що головна альтернатива російському трубопровідному газу - американський скраплений газ.

Таким чином, у Газпрому повинна залишатися можливість поставок додаткових обсягів газу - навіть якщо на момент завершення будівництва "Північного потоку-2" альтернативні маршрути забезпечать більшу частину російських поставок.

Газпром затягуватиме із підписанням нового контракту з Нафтогазом

Але далі вже проявляються деталі, які дозволяють припустити, що Газпром затягуватиме із підписанням нового контракту з Нафтогазом стільки, скільки у нього це буде виходити. А якщо вже бути точним - то зробить все можливе, щоб новий контракт був підписаний тільки у 2019 році.

Тому що в Москві розглядають свій транзит через Україну не як елемент взаємовигідного співробітництва, а як подарунок, додаткові платежі до українського бюджету. І головне питання для Кремля - кому цей подарунок вони зроблять.

Ще недавно голова правління Газпрому Олексій Міллер говорив про те, що після запуску "Північного потоку-2" через Україну буде перекачуватися 10-15 мільярдів кубометрів газу. Зараз вже говорять про 30-40 мільярдів кубів. Але цю кількість можна буде збільшити - наприклад, за рахунок прокачування через інші маршрути. Пояснити таку зміну буде просто: дешевше, надійніше, потрібні підземні сховища. Отже все те, що зазвичай говорять в Україні, коли захищають необхідність збереження вітчизняної ГТС.

Питання для Москви в тому, кому платити гроші. І на це питання відповість не Путін. На це питання відповість український виборець наступного року. Якщо президентом країни стане політик, який буде налаштований на "врегулювання" відносин із сусідньою країною, погодиться закрити очі на окупацію Криму і почне здійснювати російські вимоги, йому підуть назустріч заради збереження соціальної стабільності. За повернення українців до імперського стійла Газпром може і заплатити.

Іноді здається, що Росія взагалі існує тільки заради того, щоб душити Україну, інших політичних завдань у її влади немає

Але якщо український виборець голосуватиме за політиків-патріотів, в Москві зроблять все, щоб зменшити кількість газу, щоб поставити під сумнів саму рентабельність української ГТС. Провокування нестабільності в нашій країні залишиться одним із головних завдань російської політики. Іноді здається, що Росія взагалі існує тільки заради того, щоб душити Україну, інших політичних завдань у її влади немає. А чим менше грошей в бюджеті - тим біднішою є країна і люди, тим більше можливостей організовувати заворушення і провокації.

Тому збільшення кількості газу, який піде через українську ГТС після закінчення будівництва альтернативних маршрутів, може бути виключно нагородою за покірність. Москва платить більше тільки своїм маріонеткам.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог
Пітер Дікінсон Редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council
Богуслав Хработа Головний редактор польської газети Rzeczpospolita
Олексій Кошель Голова Комітету виборців України