Сенцов і Балух викликають особливу ненависть в "русских"

Повернення до радянського корита

Колишня дружина українського політв'язня Володимира Балуха, який голодує в СІЗО Севастополя, Наталя повідомила під час допиту в суді про конфлікти Балуха з начальником ІТТ Роздольненського району Валерієм Ткаченком. За її словами, Ткаченко постійно ображав Володимира за національною ознакою.

Ця інформація проливає світло на характер режиму, який встановлюється в Криму після анексії. Валерій Ткаченко, судячи з прізвища, може мати ту ж саму "національну ознаку", що й Володимир Балух. Якщо інформацію про його конфлікти з політв'язнем прочитає іноземець, він просто нічого не зрозуміє, - пише Віталій Портников для "Крим.Реалії".

Українцям або білорусам набагато простіше було видаватися "росіянами"

Але люди, які жили в Радянському Союзі, розуміють все. Ніхто не згадував, що ти ‒ українець чи представник іншої "нацменшини", поки ти сам про це не нагадував. Найкращою нагородою для такої "людини другого сорту" була фраза, мимохіть кинута "старшим братом": "Ну ти ж практично росіянин". І, чого гріха таїти, українці або білоруси мали тут перевагу перед представниками інших національностей, їм набагато простіше було видаватися "росіянами", ніж казахам, естонцям або євреям. Але, з іншого боку, їхнє небажання зараховувати себе до імперської більшості викликало куди більше роздратування, навіть нерозуміння ‒ є шанс стати "справжньою людиною", ніхто й не згадає про не найкраще походження, так чому ж відмовляєшся? Націоналіст? Бандерівець?

Не буду, звичайно, стверджувати, що такі настрої були притаманні тоді кожному росіянину, кожному "русскому". Але я добре пам'ятаю, в якому середовищі цей шалений шовінізм був поширений ‒ в середовищі партійного апарату, КДБ, різних чиновників. Особливо ‒ в нижньому шарі. У тому, до якого тоді належав Володимир Путін та його найближчі соратники. А зараз ці люди правлять Росією. І нав'язують їй свої уявлення про те, як потрібно жити.

Балух викликає у начальника кримського ізолятора роздратування тим, що не хоче відмовлятися від свого походження

Тому в поведінці начальника кримського ізолятора я не бачу нічого дивного. І його етнічне походження в цій ситуації особливого значення не має. Навіть якщо він не росіянин за походженням, він може вважати, що його "взяли в росіяни", призначивши на відповідальну посаду в номенклатурі. І Балух викликає у нього природне роздратування ‒ просто тим, що не хоче відмовлятися від самого себе, від свого громадянства, від свого походження. Не хоче ‒ хоч має для цього всі можливості.

Саме такі люди завжди викликали особливу ненависть у начальства в Радянському Союзі. І сьогодні саме вони ‒ такі як Сенцов, як Балух ‒ викликають особливу ненависть у Росії і в анексованому Криму. Це і є "повернення в рідну гавань", до старого радянського корита.

Copyright © 2017 RFE/ RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог
Пітер Дікінсон Редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council
Богуслав Хработа Головний редактор польської газети Rzeczpospolita
Олексій Кошель Голова Комітету виборців України