Росія ризикує виявити, що вона не Радянський Союз

Західна правда могла б позбавити Москву від фобій

Москва дійсно хотіла б домовитися із Заходом. І це бажання більш ніж взаємне. Але компромісу все одно не буде. Занадто різні картинки реальності.

Значна частина російської еліти переконана, що Москва не програла холодну війну. На їхню думку, Росія в односторонньому порядку вирішила зняти загрозу ядерної війни, яка висіла над світом. Їм здається, що Москва добровільно погодилася піти на компроміс - і її зрадили.

Зрадили тим, що їй не дісталося місця в "світовій президії". Тим, що її право на власну "зону впливу" піддавали сумніву. Тим, що її тримали в дипломатичному передбаннику, не пускаючи за загальний стіл із ключовими гравцями.

А для Заходу подібний підхід виглядає безглуздо. Європа і США сприймають крах Радянського Союзу, як поразку Москви в холодній війні. Як підсумок сутички двох моделей, одна з яких зійшла з дистанції, не витримавши конкуренції. Як крах самого права Кремля на те, щоб вважатися альтернативою і рівнею.

Європа і США сприймають крах Радянського Союзу, як поразку Москви в холодній війні

Належність до клубу переможців і до клубу тих, хто програв дає різні повноваження. Той, хто програв втрачає стартові позиції, опускається в рейтингу і починає все напрацьовувати з нуля. Переможець свою позицію зберігає і навіть посилює.

Російська еліта переконана, що її вплив на сусідні країни - це природне право, дарча від історії. А для решти світу такий підхід незрозумілий і неприродний. Усе одно, що заклики боксера, який програв, повернути йому чемпіонський пояс.

Коли Барак Обама описував Росію як регіональну велику сировинну державу - він не намагався когось образити. Він лише описував західний консенсус щодо Москви. Тому що для Заходу той факт, що Кремль не альтернатива Вашингтону - це аксіома.

Для Заходу той факт, що Кремль не альтернатива Вашингтону - це аксіома

Москва приречена пропонувати Заходу нову "ялтинську конференцію" - тому що бачить себе в ролі СРСР. А Захід приречений здивовано знизувати плечима - бо бачить перед собою країну, яка продає нафту і газ, а на виручені гроші купує все інше.

Кремль переконаний, що Захід хоче Росію розділити і зруйнувати - бо вважає себе глобальною цивілізаційною альтернативою. А Захід бачить в РФ привабливий ринок збуту і щиро не розуміє, навіщо його потрібно розвалювати.

Навіщо перемагати? Навіщо дробити? Що потім робити з новими державами, на території яких виявлять ядерні заряди? Кому потрібен хаос на кордонах?

Росія дивиться в дзеркало і бачить там СРСР. Тому вона вважає, що оточуючі теж бачать в ній СРСР, намагається вести себе як СРСР і розглядає загрози, які розглядав Союз. А Захід дивиться на Росію лише як на Росію, хоче повернення до докримської моделі й намагається зрозуміти, де у Москви червона лінія, яку вона відмовиться перетинати.

Західна правда могла б позбавити Росію від фобій. Але вона занадто образлива, щоб Кремль погодився її прийняти. А тому Москва буде і далі залишатися заручницею власної підозрілості.

Росія - не СРСР. Тому і далі буде доводити всім, що вона - СРСР

"Для Атоса це занадто багато, а для графа де Ла Фер - занадто мало". Те, що Кремль попросить у Заходу, могли б дати Радянському союзу. Але Росія - не СРСР. Тому і далі буде доводити всім, що вона - СРСР.

І це буде тривати до тих пір, поки Кремль не доб'ється бажаного. До тих пір, поки Захід теж не побачить у віддзеркаленні Росії - Радянський Союз. І тоді він може дооцінити загрози. Зважити ризики. І вирішить зіграти ва-банк.

І в цей момент Росія ризикує виявити, що за ступенем стійкості вона ні разу не Радянський Союз.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олег Сенцов Режисер, сценарист, письменник
Анастасія Леухіна Голова ГО "Горизонталі", викладач Київської школи економіки
Світлана Фус Дієтолог
Микола Несенюк Журналіст
Ольга Решетилова Координаторка Медійної ініціативи за права людини
Погода