Для Заходу ми третій світ

Нам дуже пощастило з ворогом. Нашими союзниками стають не через те, які "ми", а через те, який "він"

Як Україні перемогти у війні? Правильна відповідь: самотужки – ніяк. Навіть в інформаційній. Російське держмовлення готує контент 30-ма з гаком мовами – для Європи, Азії, СНД та обох Америк. Загальний бюджет перевищує мільярд доларів. А тепер питання – скільки українських сайтів мають хоча б англомовну версію?

Якщо комусь здається, ніби пересічний редактор чеської/румунської/словенської стрічки перекладає українські сайти "гуглом" – це ілюзії. Зрештою, скільки українців читають європейські видання за допомогою перекладача в браузері? Так ось і працьовитість іноземних колег за цехом теж не варто переоцінювати. Вони беруть контент, який зрозумілий. Тому що Україна на експорт нічого не готує, - пише Павло Казарін для "Крим.Реалії".

Наша проблема – в нашій самовпевненості. Ми звикли вважати себе частиною "заходу" і впевнені, що взаємні в цьому з європейцями. Але для західного світу всі наші "донецьки" і "луганськи" – це далеко і не особливо зрозуміло, десь між другим світом і третім.

Наша проблема – в нашій самовпевненості. Ми звикли вважати себе частиною "заходу" і впевнені, що взаємні в цьому з європейцями

І не поспішайте обурюватися. Що ми знаємо про конфлікт у Південному Судані? Тому самому, де гинуть китайські миротворці, а втрати серед мирних навіть не намагаються рахувати? Місцеві хлопці з "Боко Харам" іноді вирізають села ножами – економлять патрони.

Це Африка, скажете ви. Ну так. Але ж і ми до недавнього часу теж були відомі світові лише тим, що в нас жили два чемпіона світу з боксу. Кінематограф у допомогу. Комедія "Євротур" – відмінний опис того, як середньостатистичний американець бачить центральну Європу. Ту саму, яку ми вважаємо благополучною й на яку рівняємося.

Єдина наше підмога – це географія. Тому що Донбас і Крим в поданні "заходу" – це одночасно далеко і близько. Далеко світоглядно – "десь на сході, former USSR". І близько – бо на континенті, біля кордонів, "між Москвою і Краковом".

Для звітного ЄС ми все одно – третій світ. Ми двадцять три роки не робили нічого, щоб це подання поміняти. Топталися на місці, проїдали старе, не створювали нового. І тепер пожинаємо плоди. "Алло, Лівія, вас скоро будуть бомбити, терміново їдьте в Болівію".

Це для нас наша війна – це гамлетівське питання. А для "них" – ще одна неприємна історія десь за межами ойкумени. Всередині ойкумени живуть "свої". За її межами – здебільшого "чужі". Яким співчуття за залишковим принципом. Адже ми теж не особливо цікавимося тим, що відбувається з тими, кого вважаємо "чужими", правда?

Наш кругозір – це Україна, Росія і трішечки Польщі. Час, витрачений світом на нас, прямо пропорційний нашому інтересу до світу. Щоб наша війна перестала бути для західного обивателя абстрактною історією про абстрактні протиріччя – потрібно стати для нього "своїми". А цього хештегом у Twitter не досягнеш.

Єдине, що нас рятує – це наш противник. Росія настільки ретельно намагається бути схожою на СРСР, що їй це часом вдається. Сирія, американські вибори, Чорногорія, справа Скрипаля – Москва виконує за Україну ту роботу, яка Києву не по плечу й не по кишені. Якби Росія локалізувала конфлікт до двостороннього – про нас би забули. Але вона сама охоче робить його глобальним.

Якби Росія локалізувала конфлікт до двостороннього – про нас би забули. Але вона сама охоче робить його глобальним

Із першого дня війни Київ транслював війну не як протистояння двох країн, а як напад Кремля на "захід". Але від нашого трактування відмахувалися – тому що "заходом" готові були вважати досить умовно. І лише зусиллями самої Москви ми тепер опинилися частиною загального контексту.

На тлі чудовиська, яке "обло, пустотливо, стозевно і лаяй", ми тепер нехай і не "свої", але куди менш "чужі". Природна перешкода. Стіна на кордоні. Прикордоння зі сходом, який трясе ядерними силами і хоче старого зі страху перед новим.

Але ця наша інтеграція в захід – вона ж від противного. Ситуативна історія, створена руками Москви, а не Києва. Перемога настане в той момент, коли ми і справді станемо "своїми". Коли вирвемося з того болота, в якому дрейфували останні чверть століття. Коли нас і "захід" об'єднуватиме простір ціннісного, а не загальний окоп.

Copyright © 2018 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода