Для Заходу ми третій світ

Нам дуже пощастило з ворогом. Нашими союзниками стають не через те, які "ми", а через те, який "він"

Як Україні перемогти у війні? Правильна відповідь: самотужки – ніяк. Навіть в інформаційній. Російське держмовлення готує контент 30-ма з гаком мовами – для Європи, Азії, СНД та обох Америк. Загальний бюджет перевищує мільярд доларів. А тепер питання – скільки українських сайтів мають хоча б англомовну версію?

Якщо комусь здається, ніби пересічний редактор чеської/румунської/словенської стрічки перекладає українські сайти "гуглом" – це ілюзії. Зрештою, скільки українців читають європейські видання за допомогою перекладача в браузері? Так ось і працьовитість іноземних колег за цехом теж не варто переоцінювати. Вони беруть контент, який зрозумілий. Тому що Україна на експорт нічого не готує, - пише Павло Казарін для "Крим.Реалії".

Наша проблема – в нашій самовпевненості. Ми звикли вважати себе частиною "заходу" і впевнені, що взаємні в цьому з європейцями. Але для західного світу всі наші "донецьки" і "луганськи" – це далеко і не особливо зрозуміло, десь між другим світом і третім.

Наша проблема – в нашій самовпевненості. Ми звикли вважати себе частиною "заходу" і впевнені, що взаємні в цьому з європейцями

І не поспішайте обурюватися. Що ми знаємо про конфлікт у Південному Судані? Тому самому, де гинуть китайські миротворці, а втрати серед мирних навіть не намагаються рахувати? Місцеві хлопці з "Боко Харам" іноді вирізають села ножами – економлять патрони.

Це Африка, скажете ви. Ну так. Але ж і ми до недавнього часу теж були відомі світові лише тим, що в нас жили два чемпіона світу з боксу. Кінематограф у допомогу. Комедія "Євротур" – відмінний опис того, як середньостатистичний американець бачить центральну Європу. Ту саму, яку ми вважаємо благополучною й на яку рівняємося.

Єдина наше підмога – це географія. Тому що Донбас і Крим в поданні "заходу" – це одночасно далеко і близько. Далеко світоглядно – "десь на сході, former USSR". І близько – бо на континенті, біля кордонів, "між Москвою і Краковом".

Для звітного ЄС ми все одно – третій світ. Ми двадцять три роки не робили нічого, щоб це подання поміняти. Топталися на місці, проїдали старе, не створювали нового. І тепер пожинаємо плоди. "Алло, Лівія, вас скоро будуть бомбити, терміново їдьте в Болівію".

Це для нас наша війна – це гамлетівське питання. А для "них" – ще одна неприємна історія десь за межами ойкумени. Всередині ойкумени живуть "свої". За її межами – здебільшого "чужі". Яким співчуття за залишковим принципом. Адже ми теж не особливо цікавимося тим, що відбувається з тими, кого вважаємо "чужими", правда?

Наш кругозір – це Україна, Росія і трішечки Польщі. Час, витрачений світом на нас, прямо пропорційний нашому інтересу до світу. Щоб наша війна перестала бути для західного обивателя абстрактною історією про абстрактні протиріччя – потрібно стати для нього "своїми". А цього хештегом у Twitter не досягнеш.

Єдине, що нас рятує – це наш противник. Росія настільки ретельно намагається бути схожою на СРСР, що їй це часом вдається. Сирія, американські вибори, Чорногорія, справа Скрипаля – Москва виконує за Україну ту роботу, яка Києву не по плечу й не по кишені. Якби Росія локалізувала конфлікт до двостороннього – про нас би забули. Але вона сама охоче робить його глобальним.

Якби Росія локалізувала конфлікт до двостороннього – про нас би забули. Але вона сама охоче робить його глобальним

Із першого дня війни Київ транслював війну не як протистояння двох країн, а як напад Кремля на "захід". Але від нашого трактування відмахувалися – тому що "заходом" готові були вважати досить умовно. І лише зусиллями самої Москви ми тепер опинилися частиною загального контексту.

На тлі чудовиська, яке "обло, пустотливо, стозевно і лаяй", ми тепер нехай і не "свої", але куди менш "чужі". Природна перешкода. Стіна на кордоні. Прикордоння зі сходом, який трясе ядерними силами і хоче старого зі страху перед новим.

Але ця наша інтеграція в захід – вона ж від противного. Ситуативна історія, створена руками Москви, а не Києва. Перемога настане в той момент, коли ми і справді станемо "своїми". Коли вирвемося з того болота, в якому дрейфували останні чверть століття. Коли нас і "захід" об'єднуватиме простір ціннісного, а не загальний окоп.

Copyright © 2018 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олексій Арестович Військовий експерт
Сергій Сингаївський Письменник, перекладач
Євген Клопотенко Кулінарний експерт
Дмитро Кулеба Дипломат
Погода