Коли Росія втратить Крим

Про ціну анексії

На перший погляд, важко знайти зв'язок між зникненням коштів російського Резервного фонду та анексією Криму.

Необхідність витрачати гроші з фонду була пов'язана, серед іншого, з "просіданням" цін на нафту, які більше не дозволяють Росії жити на зароблені кошти. Але тут-то ми й підходимо до питання Криму. Тому що справа не тільки в тому, які в Росії прибутки. Справа ще й у тому, які в неї витрати, пише Віталій Портников для "Радіо Свобода".

А витрати ці, в першу чергу, пов'язані з окупацією та подальшою анексією Кримського півострова. Звичайно, не тому що доводиться витрачати гроші на вкрадений півострів ‒ врешті-решт, ще одним дотаційним регіоном більше. А тому що анексія Криму дала старт конфронтації кремлівського режиму з цивілізованим світом. Непомірні військові витрати. Нові й нові геополітичні авантюри ‒ від Донбасу до Сирії. Санкції, що не дозволяють провідним російським компаніям кредитуватися так, як до "кримського повороту". Словом, цілий віз економічних, політичних, фінансових, соціальних проблем. І так, ціни на нафту ‒ куди ж без них!

Якщо "кримське питання" зжерло Резервний фонд, то тепер йому доведеться доїсти Фонд національного добробуту Росії

У результаті Резервний фонд, який створювали для покриття дефіциту державного бюджету Російської Федерації, вичерпався. Але дефіцит бюджету нікуди не подівся. Витрати Росії нікуди не поділися. Все це й надалі доведеться покривати. Таким чином, якщо "кримське питання" зжерло Резервний фонд, то тепер йому доведеться доїсти Фонд національного добробуту Росії.

Цей фонд створювався для майбутніх поколінь росіян. Для розвитку інфраструктури, для інвестицій у стратегічні проекти. Просто на майбутнє ‒ в разі, якщо нафтові ціни "просядуть" остаточно. Але про таке майбутнє в Росії мало хто думає.

Думають хіба що про президентські вибори, які путінський режим самовдоволено призначив на трагічний для Росії день кримської анексії. Тепер правителю важливо підійти до цих виборів, демонструючи соціальну стабільність і підтримку громадян. А значить, доведеться витрачати гроші з останнього гаманця.

Якщо завдяки Криму Путін і компанія витратили всі гроші, які їм принесла епоха скажених нафтових цін, то саме Кримом Кремль почне торгувати в надії на західну підтримку

Що буде, коли й цей фонд буде вичерпаний? Ви справді не розумієте? Спробуємо це передбачити. Якщо завдяки Криму Путін і компанія витратили всі гроші, які їм принесла епоха скажених нафтових цін, то саме Кримом Кремль почне торгувати в надії на західну підтримку. Відновлення міжнародного права, визнання незаконності анексії, пошук конструкції, яка допомогла б Москві зберегти обличчя після відмови від Криму в обмін на скасування санкцій і західну допомогу Російській державі, що тоне, ‒ ось товар, яким зможуть торгувати в Кремлі. І не дуже дорого візьмуть, як на мене.

Так у результаті однієї геополітичної авантюри Росія втратить і Резервний фонд, і Фонд національного добробуту, і перспективи розвитку країни і, звичайно ж, Крим. Про зіпсовані відносини з Україною та загублене життя й долі тисяч людей, які загинули на фронтах "гібридної війни", які страждають у тюрмах, які змушені залишити рідні домівки, я вже й не кажу ‒ про це й так пишуть і говорять в Україні щодня. А скоро ‒ коли позолота режиму облупиться ‒ про те ж почнуть розповідати ітакож і російські журналісти.

Найкращу ілюстрацію заповіді "не вкради" важко собі уявити.

Copyright © 2017 RFE/ RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

8

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Марк Тіссен Оглядач видання The Washington Post
Девід Кларк Аналітик, колишній спеціальний радник по Європі в МЗС Великої Британії
Андрій Андрушків Експерт з управління, виконавчий директор Центру спільних дій
Агія Загребельська Засновниця громадського проєкту "Ліга антитрасту"
Андерс Аслунд Американський економіст