Подарунки Кремля

Донбас на Крим не міняємо

Спеціальний представник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер заявив, що питання про "заморожування" ситуації навколо анексії Криму немає в порядку денному і не слід пов'язувати вирішення проблеми Донбасу з проблемою Криму. Простіше кажучи, американський дипломат відповів тим західним політикам, які досі думають про "обмін" Донбасу на Крим.

Цей "обмін" - така ж утопія, як і думка про те, що сама війна на Донбасі була затіяна, щоб відвернути увагу від анексії Криму. Ні, і Крим, і Донбас - це ланки одного ланцюга - спецоперації по замаху на український суверенітет. Зовсім не випадково в "кримській промові" Володимира Путіна чітко йшлося про "Новоросію", нібито подаровану більшовиками Україні. Простіше кажучи, східним областям України "присвоювали" той же історичний статус, що і Криму. Адже про півостров теж говорили як про "подарунок" Хрущова. І тоді яка різниця, в який період більшовики відрізали від Росії її "споконвічні" землі. Завдання Кремля - відновлення "історичної справедливості", "збирання російських земель", пише Віталій Портников для "Крим.Реалії".

"Обмін" Криму на Донбас - така ж утопія, як і думка про те, що саму війна на Сході затіяли, щоб відвернути увагу від анексії півострова

У Путіна не вийшло тільки завдяки героїчному опору українського народу й економічному тиску Заходу. Якби не цей опір, якби не економічні проблеми Росії - цілком можливо, що Москва б анексувала окупований схід України точно так же, як і Крим. Адже горезвісні "референдуми" про приєднання до сусідньої країни на окупованих територіях проводили зовсім не випадково. Ситуація розвивалася за кримським сценарієм, а потім захлинулася.

Так, Путіну вдалося захопити частину Донбасу, але спочатку мова йшла про куди більш серйозну політичну програму. Про схід, про "Новоросію". І тільки після путінської поразки стали народжуватися міфи про те, що насправді російського правителя цікавить лише півострів, на який можна "обміняти" інші ділянки української землі. І що Путін затіяв війну на Донбасі, щоб у світі змирилися із захопленням Криму. Щоб отримати Крим остаточно і безповоротно.

Але Кремль анексував Крим і спробував захопити український схід з однією-єдиною метою - знищення України. Саме тому штучне виокремлення ситуації навколо Криму є грубою політичною помилкою.

Кремль анексував Крим і спробував захопити український схід з однією-єдиною метою - знищення України

Не тільки в України, а й у міжнародної спільноти в цілому є два важливі завдання: припинення війни на Донбасі та відновлення територіальної цілісності України, тобто повернення до принципів міжнародного права. І в цьому сенсі Крим нічим не відрізняється від Донбасу. З точки зору міжнародного права та українського законодавства, Крим - невід'ємна частина території України. Те, що Росія вписала чужу територію в свою Конституцію - це проблема Росії. І цю проблему потрібно вирішити самій Росії. Але все інше - це проблема світу, який Росію оточує.

Те, що РФ вписала чужу територію в свою Конституцію - це проблема Росії

Ні у російського керівництва, ні у громадян Росії, ні у жителів тимчасово окупованих територій не повинно бути ілюзій щодо стабільності російської присутності на Донбасі і в Криму. Рано чи пізно росіяни підуть. Відсутність ілюзій дозволить зробити правильний вибір всім. І керівництву Росії, яке зрозуміє, що не можна залишатися на місці злочину до нескінченності. І громадянам Росії, для яких поняття "Кримнаш" і "крахнаш" скоро стануть синонімами. І жителям окупованих територій, яким не варто робити ставку на Москву, а жити, як, власне, і живуть в нестабільній ситуації - в очікуванні звільнення або повернення ворожої країни, це вже залежить від політичних уподобань. Тут важлива навіть не оцінка, а розуміння майбутнього.

А західні політики, які говорять про замороження, якраз ілюзії і створюють - і тим самим множать війни і нещастя. Саме тому так важлива чітка позиція американського спецпредставника.

Copyright © 2017 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Анна Сотнікова Стиліст-перукар, колорист, трихолог
Погода