Макрон розбиває надії Кремля

Чому Україні вигідний успіх французького президента

Після нищівної перемоги Еммануеля Макрона ультраліві, і ультраправі тепер намагатимуться взяти реванш на вулиці.

Абсолютну більшість голосів, яку отримала нова партія французького президента Еммануеля Макрона на виборах до Національних зборів країни, спостерігачі називають "очікуваною". Вони лукавлять. Ще кілька тижнів тому ніхто нічого подібного не очікував, пише Віталій Портніков для espreso.tv.

Навіть коли перемога Макрона на виборах президента Франції здавалася очевидною, ми вказували на відсутність у нового голови держави більшості в парламенті, згадували про періоди "співіснування" президента, який представляв одну партію і парламенту, в якому домінували його опоненти.

Республіканці продовжать бути найбільшою опозиційною партією, але не зможуть вплинути на те, що відбувається в Національних зборах

Кажу "ми" - тому що і сам вважав відсутність більшості в парламенті головною проблемою Макрона. Я говорив навіть не про запрограмовану поразку на парламентських виборах, а про неможливість для щойно створеної політичної партії здобути перемогу.

Про те, що Макрону неминуче доведеться домовлятися із французькими правими - республіканцями, які здавалися провідною політичною силою країни після фіаско соціалістів.

Нічого цього не сталося. "Макроністи" перемогли з вражаючим відривом від всіх конкурентів. Республіканці, які ще кілька місяців тому розраховували і на перемогу на президентських виборах, і на контроль над парламентом, продовжать бути найбільшою опозиційною партією без можливості вплинути на те, що відбувається в Національних зборах.

Чи зможе Макрон бути ефективним президентом, якщо із ним ніхто не буде сперечатися?

Соціалісти майже зникли - в порівнянні з повним контролем над чинним парламентом. У Марін Ле Пен буде депутатський мандат, а у її партії - всього кілька місць в парламенті. Це зовсім не те, про що мріяла подруга Путіна, зовсім не те, на що сподівалися в Кремлі. Це - парламент Макрона.

Але, як не дивно, у Франції багато хто не висловлює особливого захоплення з приводу настільки приголомшливої перемоги. Практична відсутність опозиції новому президенту країни викликає обґрунтовану тривогу.

Чи зможе Макрон бути ефективним президентом, якщо із ним ніхто не буде сперечатися? Чи можна назвати таку владу справжньою демократією? А найголовніше - наскільки єдиними в своїх діях будуть нові депутати, які об'єдналися буквально за кілька місяців? Що їх об'єднує? Спільні погляди або успіх молодого президента?

Розвіяти ці побоювання може тільки сам Еммануель Макрон. Він сповнений рішучості проводити реформи і у Франції, і в Європейському Союзі. Але для реформ в країні потрібна серйозна громадська підтримка - не тільки в парламенті, але і на вулиці.

Макрону необхідно буде тепер завоювати не тільки президентський палац і парламент, але й вулицю

І ультраліві, і ультраправі тепер намагатимуться взяти реванш саме на вулиці. Про це говорять і Ле Пен, і її двійник в лівому таборі, не менш одіозний прихильник Путіна Меланшон. Макрону необхідно буде тепер завоювати не тільки президентський палац, не тільки парламент, але й вулицю.

А для реформ в Європейському Союзі потрібна підтримка Німеччини. Канцлер Ангела Меркель прихильна до нового президента Франції. Але після парламентських виборів в Німеччині Макрону потрібно буде завоювати ще й прихильність німецького міністра фінансів.

Макрон вже показав, що вміє не прогинатися - ані перед Трампом, ані перед Путіним

Всі ці завдання простими не назвеш. Але Макрон вже показав, що вміє дивувати. І вміє не прогинатися - ані перед Трампом, ані перед Путіним. Його успіх буде успіхом Франції. Його успіх буде успіхом сильної Європи. І його успіх буде нашим спільним успіхом - тому що сильна, не готова плазувати перед Кремлем Європа - це гарантія майбутнього України. Отже, нехай Макрон дивує нас і далі.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Марк Тіссен Оглядач видання The Washington Post
Девід Кларк Аналітик, колишній спеціальний радник по Європі в МЗС Великої Британії
Андрій Андрушків Експерт з управління, виконавчий директор Центру спільних дій
Агія Загребельська Засновниця громадського проєкту "Ліга антитрасту"
Андерс Аслунд Американський економіст