Курс гривні і непотрібна філософія

Непрофесіонали звинувачують професіоналів у непрофесіоналізмі

Весняний авітаміноз призводить до активізації експертів в економіці. Біда, правда, що ними виступають всі, кому заманеться. Філософи в Україні люблять коментувати економіку, хоча з ними начебто можна було б домовитися за принципом "економісти не коментують Канта і Гегеля, а ви не коментуєте курс гривні або монетарну політику".

Але тут у гру вступають "пересічні громадяни". У яких є погана звичка – вони люблять слухати, як філософи, політологи або фешн-блогери говорять на тему фінансів і монетарної політики. Прогнозують курс гривні. І з цим дуже важко боротися.

Є погана звичка - слухати як філософи, політологи або фешн-блогери говорять про фінанси

Отже, остання новинка з теми "філософи про курс гривні для чайників" - гривня зміцнюється тому, що Гонтарєва йде. В рамках мислеформи філософів все логічно. Хто винен у девальвації – Гонтарєва. Значить, тільки вона піде, гривня підбадьориться. Адже, само собою, весь сенс життя Гонтарєвої зводився до того, щоб не дати гривні рости. І варто тій піти, як національна валюта визволиться з-під гніту. І це поки вона крокує вперед по-трохи, просто радіючи відходу глави НБУ. А як та поїде у відпустку, як тільки за нею зачиняться двері Нацбанку, так одразу курс буде 8,0. Логічно? Взагалі логічно. Особливо для філософа.

І мова навіть не в тому, хто винен у девальвації. Це окрема і складна розмова. Питання в тому, що в сезонного зміцнення гривні є цілком зрозумілі суто економічні причини. І тут ключове слово – сезонний. Достатньо подивитися на статистику, щоб побачити, що рівно рік тому, майже день у день, відбувалося те ж саме. Адже ми не дивуємося, коли в травні тепліше, ніж у квітні. Ми дивуємося, коли навпаки. Ось так і з гривнею. Україна у нас країна аграрна. І зараз по всій країні йде посівна. А для посівної потрібні гроші. А гроші, як відомо, в наших аграріїв лежать не в банку і не в гривні. Наші аграрії віддають перевагу валізам доларового кеша. І ось навесні вони дістають ці валізи. І гривня починає зміцнюватися. Поки йде посівна долари поступово витрачаються. Ось і весь секрет зміцнення гривні. Якщо додати до цього сильні зовнішні ринки руди й металу на початку року, то картинка складається остаточно. І від того, хто є головою НБУ, мало залежить ця сезонність.

Під час посівної аграрії витягують валюту з валіз — ось секрет сезонного зміцнення гривні

А потім приходить літо, посівна закінчується. А восени гривня йде в іншу сторону. Зокрема тому, що аграрії починають формувати валізи свого доларового кеша. А в цьому році нас ще наздожене й блокада і падіння цін на руду. І це треба розуміти. А то ми так договоримося до того, що коли ринок дізнається ім'я нового глави НБУ, гривня знову засмутиться і знову падатиме. Ви побачите, філософи обов'язково скажуть вам про це у вересні.

Є ще пару улюблених тем, коли непрофесіонали звинувачують професіоналів у непрофесіоналізмі. Наприклад, відстоюють теорію, що залучати гроші за високими ставками для державних банків це добре. Ці ж люди, правда, скажуть вам, що треба терміново знижувати ставки кредитів для бізнесу. І робити це, о диво, теж повинні держбанки. Тобто брати дорого і давати дешево. Супербізнес-модель для банку. До речі, знайома. Так працював один великий, дуже великий банк. Біда в тому, що він віддавав гроші своєму ж власнику. І модель цієї піраміди хоча б можна було пояснити.

А для державних банків логіка взагалі погано працює. Хоча, як завжди, є пояснення. Але от біда, воно дуже погане для власника цих банків. Для держави. Для платників податків. І якщо вже зараз держава не в змозі позбутися від державних банків, то логічно було б хоча змусити їх не працювати у збиток. І не заважати банкам-конкурентам на ринку, задираючи ставки. Що, до речі, знову таки стримує те саме кредитування.

Так що, не читайте радянських газет. Навіть після обіду. Або, на худий кінець, читайте про економіку в економістів. А у філософів просто запитайте про сенс буття. Нехай розкажуть.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Погода