Яким буде головне шоу Дональда Трампа?

Новому президенту США доведеться навчитися науці політичного управління

Майже три роки тому українці, подібно американцям у 2016-му, обрали новим главою держави великого підприємця Петра Порошенка. На цьому аналогії між Дональдом Трампом і Петром Порошенком закінчуються.

Український президент кілька десятиліть поспіль займався не лише бізнесом, а й поточною політикою, без чого не так просто зберегти бізнес. При цьому, на відміну від так званих українських олігархів, він не обмежувався мандатом депутата парламенту, як Рінат Ахметов, або організацією конференцій, як Віктор Пінчук. Порошенко встиг побувати і секретарем Ради національної безпеки і міністром закордонних справ і міністром економіки. І хоча час його перебування в кожному з офісів був не дуже довгим, зате до моменту обрання президентом він відмінно знав, як функціонує українська влада, - пише Віталій Портнікров для "Радіо Свобода".

З ким дійсно можна порівняти Трампа – так це з іншим відомим українським підприємцем, Ігорем Коломойським. Бізнесмен, який ніколи не займав державних посад і навіть не балотувався до парламенту, на тлі російського вторгнення на схід України став главою адміністрації ключової для стабільності Дніпропетровської області і організував допомогу добровольчим батальйонам і опір агресору. Але політичні позиції Коломойського були сильні тільки в розпал кризи. Коли ситуація трохи стабілізувалася, виявилося, що цей хитромудрий "олігарх" у політичних інтригах значно поступається пройшовшому управлінську школу Порошенку.

Хитромудрий "олігарх" у політичних інтригах значно поступається пройшовшому управлінську школу Порошенку

В результаті Коломойський не тільки змушений був подати у відставку з поста глави обладміністрації, але й погодився з відходом своїх висуванців з аналогічних посад в інших регіонах країни. Коломойський змушений був обмежитися звичною для себе роллю впливового підприємця – і складається відчуття, що в цій ролі він відчуває себе набагато комфортніше, ніж на посаді дніпропетровського губернатора.

Але "американський Коломойський" не може просто так взяти і піти у відставку, відмовившись від Овального кабінету. Посада президента Сполучених Штатів – честь, обов'язок і тягар. Тому 70-річному Трампу доведеться робити те, чого явно не хотів робити Коломойський, – вчитися науці політичного управління. Зрозуміло, наскільки таке навчання непросте для людини, що звикла добиватися успіху в зовсім іншій сфері, в зовсім іншому управлінському світі. Сфер, більш несхожих один на одного з управлінської точки зору, ніж політика і бізнес (при всій, здавалось би, подібності), просто немає. І якщо в країнах з перехідними системами управління, таких як Україна чи Росія, ці сфери нерідко змикаються між собою і утворюють потворний симбіоз, то справжні демократії, такі як Сполучені Штати, розводять політику і бізнес в різні кути рингу. Ігор Коломойський не досяг успіху в українській політиці саме тому, що в момент його приходу у владу (а це було в постмайданній Україні) країна відмовилася від кримінальної моделі управління й перетворювалася в ту саму "народну демократію", про яку у своїй інавгураційній промові настільки емоційно говорив Дональд Трамп. А в такій "народній демократії" досвідчений політик завжди виграє у досвідченого бізнесмена. І Сполучені Штати явно не є винятком з цього правила.

В "народній демократії" досвідчений політик завжди виграє у досвідченого бізнесмена. І Сполучені Штати явно не є винятком

Для підтвердження свого успіху бізнесменові, шоумену й успішному бійцеві на виборчому рингу Дональду Трампу потрібно зовсім небагато – навчитися мистецтву державного управління й політичного маневрування, вмінню знаходити не тільки ефектне, але й вірне рішення, знаходити не тільки відданих, але й ефективних соратників і союзників. Поруч з ним (і проти нього) буде не один "американський Порошенко", як у випадку з Коломойським. Будуть десятки таких Порошенків – в адміністрації, в Палаті представників, і в Сенаті, в керівництві ключових відомств. Можна, звичайно, дивитися на цих людей крізь щілину дверей Овального кабінету, але від цього погляду їх знання і досвід не зникнуть. І дуже важливо, чи будуть ці знання і досвід працювати на успіх нового президента або проти його вдачі.

Яким би не був вибір Дональда Трампа, важливо, що американці, а разом з ними й весь світ, стають свідками унікального експерименту, якого українці позбулися з відходом з політичної сцени Ігоря Коломойського – перетворенням процвітаючого бізнесмена в державного діяча. Не сумніваюся, що це буде найбільш захоплююче шоу Дональда Трампа.

Copyright © 2017 RFE/ RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог
Пітер Дікінсон Редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council
Богуслав Хработа Головний редактор польської газети Rzeczpospolita
Олексій Кошель Голова Комітету виборців України