Автократія в Росії перейшла на новий рівень

Що означає арешт міністра економіки Росії Олексія Улюкаєва?

Ну, по-перше, зрозуміло, що цей арешт — повний фейк. Рік ФСБ прослуховує міністра економічного розвитку, готує спецоперацію, доповідає Путіну про кожний крок і зрештою бере його під час підготовки покупки "Роснефтью" "Башнефти" на хабарі у два мільйони доларів. Міністра. Економічного розвитку. Два мільйони доларів. Жалюгідних сто тридцять мільйонів рублів. Коли у нікому не відомого полковника Захарченка знайшли дев'ять мільярдів. А у Євгенії Васильєвої (колишній начальник департаменту Міноборони Росії, засуджена у 2015 році за шахрайство, - ред.) — шістнадцять.

Хтось у це вірить? Хтось вірить, що за схвалення покупки однією гігантською нафтовою компанією іншої нафтової компанії міністру дають хабарі менше прийнятої в тих колах вартості пристойної квартири? На рівні, не знаю, начальника органів внутрішніх справ. Начальника митної зміни на кордоні. І що міністр економічного розвитку такий тупий, щоб взяти ці крихти. Замість того, щоб увійти в управління компанією, або отримати пакет акцій, або увійти в ближнє коло, або в коло людей, які приймають рішення.

Я взагалі сумніваюся, що на такому рівні питання вирішуються банальними нецікавими грошима. Кого вони, на цій висоті, цікавлять ті гроші. Вони там природні, як повітря. Все одно, що нам з вами запропонувати хабар у два вдихи. Іншого рівня преференції.

Загалом, зрозуміло, що до реальності - як і все в цій країні - це не має ніякого відношення.

Тоді що ж? Підкилимна боротьба Слідчого комітету і ФСБ? Яструбів і лібералів? Сечинських і Кудрінських (Ігор Сєчін - директор компанії "Роснефть"; Олексій Кудрін, міністр фінансів РФ в 2000-2011 роках, - ред.)?

Так, безумовно. І це теж. Безумовно, підкилимна боротьба веж Кремля один з одним. Але все ж і це наслідок. Головна ж причина, як мені здається - в іншому.

Арешт Улюкаєва лежить в тій же площині, що і призначення власного охоронця губернатором Калінінградської області

На мій погляд, арешт Улюкаєва лежить в тій же площині, що і призначення власного охоронця губернатором Калінінградської області. Або іншого охоронця командувачем нацгвардією. У тій же площині, що і постійне перетасовування осіб та посад в уряді. Всі ці перманентні останнім часом призначення, зняття, перепризначення, переміщення з місця на місце, наближення і видалення, піднесення і опали.

Мені здається, що все це означає одне. Авторитарія в Росії пройшла стадію ліберального лицемірства, нарешті-таки усвідомила сама себе і перейшла на новий рівень.

Автократові не треба більше робити вигляд, що він залежить від того чи іншого професіонала в уряді. Від того чи іншого губернатора в області. Від того або іншого призначення або арешту.

Автократія в Росії усвідомила себе як єдине джерело влади в країні, єдиний інструмент управління країною, єдиного суверена, що не потребує більше ні в яких посередників

Автократія в Росії усвідомила себе як єдине джерело влади в країні, єдиний інструмент управління країною, єдиного суверена, що не потребує більше ні в яких посередників хоч у ранзі міністра, хоч губернатора, що не потребує більше ні чиєї підтримки і навіть лояльності. Зрозуміла, що їй ніхто крім себе більше не потрібен. Перестала робити вигляд, що потрібен, що рішення приймаються кимось ще, крім автократа і остаточно замкнулася в собі.

Бо, якщо узурпатор не усвідомлює свою непорушність і не цілком упевнений у своєму абсолютизму, він не може дозволити собі таких фокусів зі своїми васалами.

Наслідком цього усвідомлення і є всі ці призначення коней в сенат, переміщення зі стійла в стійло і арешти. Чого не було зовсім недавно.

Вам же не важливо, який кінь в якому стійлі варто, правда? Важливо мати стайню. У будь-якого поважаючого себе близькосхідного диктатора має бути стайня. У будь-якого поважаючого себе європейського диктатора має бути уряд. Парламент і міністерства. А як саме і в якому стійлі там всередині стоять твої особисті коні — твоя особиста справа. Як бог на душу покладе, так і стоять. Можна переміщати зі стійла в стійло за бажанням. Жування конем сіна від цього не зміниться. А декого час від часу можна - і треба - відправляти на ковбасу.

У автократа є коло наближених до нього людей, яким він довіряє особисто, персонально і беззастережно - наскільки можна зрозуміти з виступів самого автократа, кілька чоловік - в першу чергу ті, з ким приймалося рішення по анексії Криму.

Всі інші перестали мати для нього значення. Він більше не потребує їх підтримки. Більш того, перестав потребувати навіть їх лояльності. Перестав робити вигляд, що зацікавлений у них. Хоч якось.

Це неминуче. Ні за якою іншою логікою ситуація розвиватися не могла. Більше того, ні за якою іншою вона не розвиватиметься і далі.

Автократія може тільки посилюватись. Вона не має заднього ходу. І час тих, хто арештовував зараз Улюкаєва, прийде досить швидко

Автократія може тільки посилюватись. Вона не має заднього ходу. І час тих, хто арештовував зараз Улюкаєва, прийде досить швидко. І вже досить скоро вони також будуть, не розуміючи, обертати очима і "намагатися зателефонувати високопоставленим покровителям" - повідомляє СК РФ про Улюкаєва. Загалом, класичне "сталася жахлива помилка, зателефонуйте товаришу Сталіну".

А потім, коли другий рівень буде вичищений, настане час і ближнього кола. Це неминуче.

А потім настане час дзвінкої самотністю порожнечі на вершині піку повної, абсолютної, стовідсоткової влади, холодної гранітної диктатури.

А потім... Ну, тут товариш прокурор забороняє мені говорити, що буде потім, і я припиняю дозволені промови. Але і це буде теж. А імена, посади, суми і терміни - вже вторинні.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Микола Несенюк Журналіст
Ольга Решетилова Координаторка Медійної ініціативи за права людини
Любов Морозова Музикознавиця
Петро Кралюк Філософ
Світлана Сіщук Журналіст Української служби "Голосу Америки"
Погода