Президентські вибори в Молдові: якщо виграє найманець Путіна

У неділю, 30 жовтня, в сусідній з Україною Молдові – перші за багато років прямі президентські вибори

Головні конкуренти на цих виборах – лідер соціалістів, проросійський політик Ігор Додон і кандидат від європейських сил Майя Санду. При цьому Додон, за даними всіх соціологічних опитувань – безперечний фаворит виборчих перегонів. Деякі спостерігачі навіть вважають, що він переможе в першому турі.

В Україні на можливого переможця президентських виборів у Молдові звернули увагу тільки після того, як в одній із телевізійних програм він однозначно висловився про російський статус окупованого Криму, - пише Віталій Портніков для "Радіо Свобода".

Однак, чи дійсно, в разі перемоги Додона, з'являється можливість визнання російського статусу Криму Молдовою?

Відповім так само впевнено, як Додон про Крим – ні, такої можливості не існує. Почнемо з того, що Молдова – парламентська, а не президентська республіка. Такі рішення ухвалює тільки парламент і уряд країни. А в парламенті більшість – у демократичних сил.

Питання про зміну політичного вектора розвитку країни може бути поставлене тільки після наступних парламентських виборів у 2018 році. І зовсім не обов'язково, що на них переможе проросійська "п'ята колона".

Але навіть у разі такої перемоги про визнання російського статусу окупованого Криму Москва може навіть і не мріяти. Свою "сміливу" заяву лідер соціалістів зробив для власного електорату, серед якого чимало прихильників відмови від демократичного шляху розвитку, шанувальників Путіна і Лукашенка.

Головна ідея Додона – це не визнання Криму, а федералізація його власної країни. Тобто, по суті – згода з окупацією Придністров'я. Це та ж модель, яку Путін готує для України

Але вже наступного дня в своєму інтерв'ю газеті "Коммерсантъ" Додон був більш обережним. Він доводив, що мав на увазі виключно фактичний контроль Росії над півостровом. А відповіді на пряме запитання про визнання Криму уникнув, але відзначив, що Молдова повинна мати гарні відносини зі своїми сусідами. Крім того, Додон логічно запитав: а якщо Молдова визнає Крим, чи не визнає "хтось" Придністров'я? Дивно, що це не спало йому на думку, коли він підтримав агресію Путіна.

І все ж для України було б краще, щоб Додон – програв. Ця людина – найманець Путіна. З його допомогою Росія може намагатися здійснити в Молдові справжній переворот. Головна ідея Додона – це не визнання Криму, а федералізація його власної країни. Тобто, по суті – згода з окупацією Придністров'я.

Це та сама модель, яку Путін готує для України. Молдова для нього – виключно випробувальний полігон.

Copyright © 2016 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Марк Тіссен Оглядач видання The Washington Post
Девід Кларк Аналітик, колишній спеціальний радник по Європі в МЗС Великої Британії
Андрій Андрушків Експерт з управління, виконавчий директор Центру спільних дій
Агія Загребельська Засновниця громадського проєкту "Ліга антитрасту"
Андерс Аслунд Американський економіст