Росія відроджує каральну психіатрію

Багато росіян щиро вважають божевільними тих, хто не вважає анексію Криму справедливою, знає про справжніх винуватців війни на Донбасі та говорить про корумпованість і брехливість російського керівництва на чолі з Володимиром Путіним

Звільнення Ільмі Умерова з психіатричної лікарні могло стати не тільки наслідком активного громадського тиску на окупаційну владу Криму, але й одним із перших результатів переговорів російського президента Володимира Путіна з лідерами цивілізованого світу. Можливо, ми ніколи не дізнаємося, що саме сказав Барак Обама Путіну, коли залишився наодинці з російським правителем. Але зрозуміло, що Путін почув щось дуже неприємне - якщо не для себе, то для фінансових інтересів свого угруповання.

І саме після цих переговорів він починає змінювати позицію й говорити про готовність повернутися до "нормандського формату". Саме після цих переговорів може початися відхід Путіна з утримуваних ним територій - спочатку з Донбасу, потім і з Криму. Саме ці переговори можуть зупинити планомірне знищення путінцями й асадівцями мирного населення Сирії. І саме після цих переговорів Путін відпустив Ільмі Умерова, - пише Віталій Портніков для "Крим. Реалії".

Але для жителів самої Росії - поки путінський режим не демонтований, а його лідери не покарані - все це нічого не змінює. Найважливіше для них аж ніяк не маневри агресора, а відродження каральної психіатрії. Поки що в Криму.

Тому що те, що відбувалося з Умеровим - це безпрецедентна подія для нашого часу. Але аж ніяк не для часів Радянського Союзу, коли каральна психіатрія була одним із важливих інструментів впливу на інакомислячих. І в цьому впливі була своя середньовічна відвертість. Комуністичні правителі, які самі вірили в правдивість своєї лицемірної ідеології більше, ніж у прильоти інопланетян, вважали ідіотом кожного, хто не хотів прикидатися ідіотом. Того, хто не бажає прикидатися, потрібно було негайно лікувати. І мучити. Мучити саме за небажання бути таким, "як усі" радянські люди - лицеміром і брехуном.

У сучасній Росії все набагато гірше. Багато її керівників і жителів щиро вірять у ту шовіністичну нісенітницю, яку городить Путін і повторює телебачення. І сам Путін вірить. У фашистські гасла, як би це прикро не звучало, повірити набагато простіше, ніж у комуністичні.

Росія - величезна божевільня, мешканці якої щиро вважають божевільними всіх, хто зовні

Тому багато росіян щиро вважають божевільними тих, хто не вважає справедливою анексію Криму, хто знає про справжніх винуватців війни на Донбасі, хто говорить про корумпованість і брехливість російського керівництва на чолі з Путіним. Росія - величезна божевільня, мешканці якої щиро вважають божевільними всіх, хто зовні.

А що робити з тими нечисленними нормальними людьми на яких, говорячи словами Стругацьких, не діють "вежі-випромінювачі"? Зрозуміло - лікувати. Щоб позбулися своїх згубних поглядів.

Те, що розпочали з Умерова, з Криму - природно. Півострів - не Росія, а окупована нею територія. У Криму можливі будь-які "правові" експерименти. Це справжнісінький полігон ненависті.

Думаю, найближчими місяцями в психіатричних лікарнях Росії з'явиться багато нових "божевільних" із ясним мисленням і чистою совістю.

Copyright © 2016 RFE / RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Даян Френсіс Головна редакторка канадської газети National Post 
Олег Саакян Політолог
Пітер Дікінсон Редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council
Богуслав Хработа Головний редактор польської газети Rzeczpospolita
Олексій Кошель Голова Комітету виборців України