У всьому винна Гонтарева?
"ЦІНИ РОСТУТЬ ЧЕРЕЗ ГОНТАРЄВУ!!!", "У ВСЬОМУ ВИННА ГОНТАРЄВА!!!", "НБУ ЗРОБИВ НАС ЖЕБРАКАМИ!!!". Люди, ви дійсно думаєте, що коли головою НБУ буде не Гонтарева В.О., а якийсь Кобзаренко І.І. чи, ще краще, Стабілізенко В.М., то курс повернеться хоча б до 11 грн за долар. Для того, щоб не піддаватись стадному інстинкту, давайте, розберемо як працює цей механізм.
Національний Банк України – це регулятор. Він може регулювати курс долара на валютному ринку зокрема і за рахунок золотовалютних резервів (якщо такі є). Золотовалютний резерв — це частина національного багатства України, яка перебуває під контролем НБУ. Це фінансова подушка на випадок фінансових проблем.
Ціна доларa.
Ціна на долар формується так, як і ціна на будь-який товар на місцевому базарі (наприклад цукор чи гречка). Формування ціни на товар залежить від попиту і пропозиції на нього. Приведу декілька прикладів.
Приклад перший. На базарі є 100 кг цукру, його ціна 10 грн. за 1 кг. На цьому ж базарі є покупці, які хочуть купити 100 кг (+/- 10%) цукру. В такому випадку ціна буде стабільною.
Приклад другий. На базарі є 100 кг цукру. Покупці хочуть купити 500 кг цукру. В цьому випадку виникає дефіцит. Якщо така ситуація протримається пару днів, то ціна почне підніматися доти, поки попит і пропозиція не вирівняються.
Головне, що потрібно розуміти - Україна не виробляє долар, вона його імпортує. Знову приклади.
Приклад перший. Завод виготовляє товар і продає його закордон. Дохід отримує в доларах. Цей дохід він привозить в Україну і тут міняє на гривні.
Приклад другий. Бізнесмен з Франції купує в Україні фабрику, він платить за неї також доларами. Ці долари, також, потрапляють на український валютний ринок.
Такі ситуації формують пропозицію долара на валютному ринку.
Також необхідно розуміти, що долар виводиться з валютного ринку. Ми платимо за газ Росії в доларах, купуємо товари за кордоном також в доларах, купуємо долар для того, щоб покласти його під подушку і т.п.
Це все формує попит на долар.
Тепер повертаємося до реальності. В УКРАЇНІ ВІЙНА!!! Інвестор з Франції не купить у нас фабрику, оскільки ніхто не дасть йому гарантію, що в неї не влучить "ГРАД", або її не захоплять терористи. Підприємець, який виготовляв продукцію на експорт, згорнув свій бізнес і виїхав закордон. І схожих ситуацій безліч. А все це викликає зменшення пропозиції, тобто дефіцит долара. Попит при цьому в кращому випадку не змінився, а в реальності, то ще й збільшився.
Отже, маємо збільшення попиту на фоні зменшення пропозиції, це означає, що ціна буде рости до встановлення рівноваги.
Можливості НБУ.
Коли в країні все добре, держава може собі дозволити встановити постійний курс долара і тримати його за рахунок золотовалютних резервів. Тобто, якщо виникає дефіцит валюти, то цей дефіцит покривається за рахунок резервів, якщо виникає надлишок валюти, то НБУ купує цей зайвий долар.
Сьогодні в Україні, м'яко кажучи, не все добре, на нас напав агресор (Росія). На валютному ринку виник дефіцит валюти. Цей дефіцит неможливо перекрити золотовалютними резервами, тому що він занадто великий. В цьому випадку встановлюється плаваючий курс валюти, який формується за простим ринковим правилом попиту і пропозиції. НБУ в такій ситуації може лише в невеликій мірі впливати на попит (забороняючи комусь купувати валюту) і пропозицію (змушуючи когось продавати валюту).
Така ситуація виправиться після того, як ми переможемо. Європейські інвестори на низькому старті. Вони готові вкладати в Україну долари. Але все це буде після нашої перемоги у цій війні.
Коментарі