Козацька символіка
Слава не поляже;
Не поляже, а розкаже,
Що діялось в світі,
Чия правда, чия кривда
І чиї ми діти.
Тарас Шевченко
Народна мудрість каже, що той, хто не пам'ятає свого минулого, не вартий майбутнього. Це є досить актуальним у сучасних реаліях, адже наразі українці, як і кілька століть тому, у часи Козаччини, доводять усьому світу, що ми - сильна нація, яка готова відстоювати свою незалежність і гідність, будувати міцну й успішну державу.
Козацтво, що зародилося на теренах України у XVI столітті, - унікальне явище світової історії, а Запорізька Січ - перша цеглина у відбудові української державності, адже вона мала упорядкований державний апарат. Верхівкою влади була Генеральна Старшина, у складі наказного гетьмана, обозного, судді, писаря, хорунжого, бунчужного, підскарабія та двох осавулів. Кожна гілка влади мала власні клейноди - відзнакики та атрибути, що формують козацьку символіку. Вони зберігалися з особливою шанобою. До них належали: гетьманська булава, бунчук кошового, писарський каламар, полковницький пірнач, суддійська печатка, корогва, герб, литаври, сурми.
Одним з основних козацьких символів вважається корогва, себто прапор, який урочисто піднімали під час походів. Шився він з дорогих та якісних тканин, оздоблювався вишивкою. На своїх прапорах козаки найчастіше зображували святих, або християнські символи.
Не менш значимим був герб, що залишався незмінним. Це постать козака у кунтуші, підперезаному поясом, який озброєний мушкетом і шаблею. Ним прикрашали печатки, прапори, портрети, ікони, документи.
Символ гетьманської влади - булава, що мала ручку з міцного, найчастіше горіхового, дерева з кулею на кінці. Булава, найчастіше, була позолочена і прикрашалася коштовним камінням. Курінні отамани носили жезли-пірначі.
Усі документи війська запорізького скріплювалися печаткою з козацьким гербом.
Каламарі - чорнильниці різних форм, виготовленні майстрами з металу чи кераміки, належали писарю.
Удари довбиша у литаври, тобто військові барабни, скликали січову раду.
Отже, козацька символіка є найкращим нагадуванням, про героїчну добу нашої національної історії, про наших пращурів-козаків, їх завзятість, впертість і відчайдушність в обороні нашої неньки України.