В'ячеслав Іванюк
Президент Народної Академії Українського козацтва (НАУК), Голова Ради Співтовариства організацій Українського козацтва (СОУК)
24.02.2014

Козацтвознавство

Серед козаків жоден не вважатиметься справжнім козаком, поки не перейде

всіх тих порогів (пороги – скелясті перепони). Отож, за їхнім звичаєм, я й себе

можу вважати козаком, і саме це – моя слава, яку я здобув тією мандрівкою

Гійом Левассер де Боплан

Коли серед необізнаних заходить мова про Козацтво, мимоволі згадується анекдот, в якому кум питає кума, чи подобається йому спів Карузо. Той, і досить таки категорично, відповів, що ні! "А, Ви, куме, чули його пісні?!". "Звичайно!!! Мені їх Микола наспівував!".

А, дійсно: хто сьогодні, що і, головне, для чого "наспівує" нам про Козацтво? Що, взагалі, ми знаємо про нього, про його ідеологію, про козаків? За якими ознаками відрізняємо козака від, м'яко кажучи, "не козака"?

Матеріалів, що стосуються Козацтва - більш, ніж достатньо. Воно і не дивно - в козацькій країні живемо! Але, як розібратися де дійсно козацьке, а де надумане, чи, навіть, вороже? Де нажите, а де запозичене або й зловмисно підкинуте?

Сьогодні, коли країна наповнилася духом козацьким, а в центрі Києва створилася Козацька Січ, думаю буде не лишнім більш детально розглянути деякі аспекти козацького буття.

Січ в житті Людини

Людське буття завжди має певні межі, від яких сама людина, підкоряючись інстинкту самозбереження, воліє триматися подалі. Це і зрозуміло, адже для людини взагалі властиве бажання знаходитися там, де присутні спокій і стабільність. А чим ближче до межі – тим небезпечніше. Саме звідси: "поки копняка не дадуть…".

Втім, це не стосується того, хто ще не уяснив для себе суті тих самих "спокою" і "стабільності". Хто свідомо прагне перетнути межу, тим самим довівши, і в першу чергу – собі, свою спроможність і індивідуальність. Кого спонукає бажання самоутвердитися.

Очевидно, що самоствердження можливе там, де всі розуміють і поділяють це бажання. Тобто, в колективі однодумців. Для козаків – на Січі.

По мірі збільшення кола однодумців (Січі), формується стійке товариство, яке може як ставити перед собою певні завдання, так і виконувати їх. При цьому слід зауважити, що при різноманітності завдань, вони поєднані одною метою – допомогти тому, хто теж виявив намір самоствердитися. Тобто, зрозуміти свою Головну Суть і пізнати своє Вище "Я" – стати Отаманом (в індійській філософії "Головна Суть" людини, її Вище "Я" позначається словом "Атман" (санскр. – душа, дух), від якого і походить слово "Отаман". "Терпи козак, отаманом будеш" – "будь наполегливим і завзятим у справі набуття вольових якостей, досягненні самостійності (незалежності), і це допоможе тобі зрозуміти свою Головну Суть і пізнати своє Вище "Я")

Продовження (http://gazeta.ua/ru/blog/42190/kozactvoznavstvo-prodovzhennya).

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі