Велика толока у Нацмузеї в Пирогові

В південно-західній частині музею, на 12 гектарах старого яблуневого саду розгорнуто експозицію "Українське село 60-70 років ХХ ст.". Просто неба відтворено 25 житлових будинків з усіх областей України. Це характерні зразки індивідуального сільського житла, представленого в експозиції окремо або в комплексі садиб з господарськими будівлями, криницями, майстернями, огорожами.

12 травня тут відбулася "Велика земляцька Толока". У заході брали участь всі члени Асоціації земляцтв у місті Києві. Учасники толоки прибрали територію біля будинків, в хатах. Після толоки був загальний обід, де спілкувалися між собою  всі  члени земляцтв.

В цьому році  херсонське земляцтво вирішило зробити  ремонт свого будинку.

Микола  Рожко, Президент  Міжнародної громадської організації "Земляцтво Херсонщини" : -Питання про ремонт нашого будинку давно обговорювалося в. Будиночок стоїть на початку експозиції соцмістечка в Музеї.  Він презентує  експозицію, але має дуже жалюгідний вигляд. Було прийнято рішення  зробити косметичний ремонт. Звернулися до ОДА Херсонщини, направили звідти людей. І вже маємо результат: фасад будинку відремонтували, залишилось закінчити внутрішні роботи. Сподіваємось, що через кілька тижнів ремонт закінчимо – і  тоді влаштуємо свято.

Володимир Федорченко, Голова "Земляцтва Запоріжжя",  Ректор Київського університету туризму, економіки і права

- Музей в Пирогові - унікальна скарбниця України. Тут зібрана вся архітектурна спадщина нашої країни. Сумно дивитися, як тихо помирав музей в останні роки. Не вистачало ні цікавих маршрутів, ні інтерактивних програм. Світ змінюється. Старі форми роботи з відвідувачами давно трасформувалися. А тут начеб-то завмер час.

Зараз туристам не достатньо просто дивитися на старі будинки, які, до речі, знаходяться в жалюгдному стані. Наш інститут разом з музеєм буде розробляти нові форми роботи з відвідувачами, залучати студентів  до свят. Для інституту Музей в Пирогові - цікавий майданчик для впровадження нових технологій по роботі з туристами.

Віктор Ткаченко, Голова Асоціації земляцьких організацій "Рада земляцтв областей та регіонів України":

-Наша Асоціація існує з 2009 року. Вона об'єднує 20 земляцтв.  Рада функціонує на демократичних засадах. Для узгодження роботи земляцьких товариств Координаційний комітет затверджує графік, згідно з яким почергово терміном, як правило, на чотири місяці, визначається земляцтво — координатор роботи  Асоціації. Зараз координатор Асоціації – "Земляцтво Херсонщини", саме вони проводять толоку в музеї.

Практика толоки існує не один рік. Ми кожного року приїздимо до Музею. Це для нас маленька Батьківщина. Будинки нагадують  наше минуле, наше родинне гніздо. Дуже соромно дивитися, коли в твоїй хаті бруд та сміття. Члени земляцтв  залюбки беруть участь толоці: вони приїздять зі своїми інструментами, з квітами, з деревами.  Своїми руками наводимо лад на  території біля будинків, висаджуємо рослини, прибирають.

По можливості,  робимо ремонт. Три роки тому  зробили ґрунтовний ремонт в чернігівській оселі.

Для нас толока – можливість поспілкуватися між собою, доторкнутися до рідної землі. І надалі ми плануємо допомагати музею в збереженні наших рідних куточків.

Дмитро Заруба,  Гендиректор  Національного музею народної архітектури та побуту України:

-Для нас такі толоки -  велика допомога. Територія музею величезна. Ми фізично не встигаємо навести лад в усіх куточках. Не вистачає не тільки людських рук, але й матеріальних ресурсів. В господарстві музею лише кілька ручних кіс, машин, декілька лопат. Господарська базу плануємо поповнити. Навіть  будемо робити майтер-класи для молоді  по роботі на землі. Прийшов час асфальтних дітей . Деякі навіть не знають, як тримати граблі. А як косять – бачили тільки в старих фільмах.

Ми дуже вдячні Асоціації за допомогу. І особливо херсонському земляцтву за ремонт будиночка. Там, де земляцтво опікується  будинками – є результат. Але, деякі  земляцтва навіть не  згадують про свою маленьку батьківщину: у нас в жахливому стані будинки з Криму, Луганська, Миколаївської області. Київщина сиротливо сховалася за кущами.  Унікальний дніпропетровський будинок з петриківськими розписами просто гине – його з'їдає грибок. Поки що допомоги від тих земляцтв  ми не відчули. Будемо звертатися до спонсорів. Щоб хоч трошки оживити цей куточок музею,  плануємо  робити  виставки в будинках, розмістити там майстрів, проводити  свято областей.

Уже зараз в соцселі, в запорізькій хаті, працює унікальна  виставка з дерева Остапа Пасіки. Наступну виставку плануємо зробити  в херсонській хаті . На відкриття запросимо гостей  та представників ЗМІ.

Кіровоградську хату прибирали  учасники 9-го Мегамаршу вишиванок. Координатор прибирання Андрій Бабінський стверджує, що це чудова нагода для учасників маршу допомогти не лише працівникам музею, а й собі, бо набагато приємніше проводити дозвілля у вільному від бруду місці.

Волонтерська робота в музеях популярна в усьому світі. Тож, сподіваємось, що такі толоки будуть проводитися в музеї кожного місяця –молоді треба  дати можливість  самим зберігати нашу спадщину.

Наталка Іванченко, шеф-редактор журналу "Музеї України"

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України
Олег Романчук Публіцист
Володимир Ярославський Шеф і керуючий партнер ресторану "Lucky"
Ольга Айвазовська Голова громадянської мережі "Опора"