КОГО Й ЧОГО БОЯЛИСЯ БIЛЬШОВИКИ У 1920 РОЦI? ЧОМУ МЕЖЕЮ ТОДI СТАВ ЗБРУЧ?
Певно, усi читачi Gazeta.ua знають, що таке "радянсько-польська вiйна 1920 року". Знають, як вона почалася i чим вона закiнчилася. А кiнець був не надто почесним для "радянської коалiції (РCФРР, УСРР, СРРБ). Мирний договiр, який був укладений у 1921 роцi, ствердив кордон мiж Польщею й радянськими республiками, котрий був набагато схiднiшим вiд "лiнії Керзона". (З "лiнiєю Керзона" майже збiгається сучасний схiдний кордон Польщi.)
Чому ж бiльшовики, якi влiтку 1920 року узяли Бiлосток i майже дiйшли до Варшави, погодилися на такi умови миру? Зрозумiло, що вони вже не спроможнi були претендувати на "радянську Польщу" (а визначальна мета Ленiна й Троцького була саме такою). Але - чому Збруч (якщо говорити саме про межу "Радянської України")? Чому не Сян i Буг ("лiнія Керзона")?
Пiдручники iсторiї i iншi джерела мiстять отак версiї:
1).Не було в бiльшовикiв сил для продовження вiйни проти Польщi.
Невже не дивно? Бiльшовицька РСФРР була де-факто спадкоємцем великої i могутньої супердержави - Росiйської Iмперiї. Майже увесь офiцерський корпус часiв царату у 1920 роцi служив у Червонiй Армiї. Навiть "бiлi" були готовими стати "червоними", бо мова йшла про вiйну проти Польщi - старого супротивника росiйської державностi.
А чим була тодiшня Польща? Слабкою країною, яка лише у 1918 роцi вiдновилася як держава. Вона майже не мала власного корпуса офiцерiв. (Хто, де i коли їх для ляхiв готував?) Не було й традицiйних власних армiйських структур.
Кепська версiя. Ще якi є?
2).Англiя i Францiя заперечували проти встановлення вигiдних радянським республiкам кордонiв.
Смiшна версiя, маючи на увазi навiть лише назву iншого варiанту межi - "лiнія Керзона"! Хто це такий - Керзон? Це - тодiшнiй мiнiстр iноземних справ Великої Британiї. Усе, що пропонував Керзон, вважалося й насправдi було пропозицiєю Англiї як держави. Висновок: саме англiйська позицiя з приводу схiдного кордону Польщi була для радянського боку вигiднiшою за "лiнiї Збручу".
Приведемо ще й третю версiю:
3).Бiльшовики були вимушенi припинити вiйну проти полякiв, бо їм було треба знищити армiю барона П.Врангеля y Криму.
Версiя, ще смiшнiша за другої. Тут вже не просто смiятися, тут реготати хочеться. Яку небезпеку представляв для "радянських" Врангель, який сидiв з невеликим вiйськом у Криму? Невже бiльшу, нiж iноземна озброєна сила? Невже Врангель не "почекав" би трохи? А нi якого посилення його сил не очiкували.
Усi версiї - несерйознi.
Яка ж версiя залишається?
Пiдказка: був ДЕХТО (або - було ДЕЩО), кого (або - чого) Ленiн, Троцький i решта БОЯЛИСЯ. Не полякiв вони боялися. Не Врангеля. Не зуперечень англiйцiв i французiв.
КОГО Ж ВОНИ БОЯЛИСЯ? I ЧОГО?
Миша вам пiдказує правильну вiдповiдь...
Коментуйте! Здогадуйтеся!
Очiкуйте продовження! Незабаром вiдповiдь дасть миша... яка?