У понеділок, за тиждень після парламентських виборів, грецькі партії не можуть сформувати уряд. Жоден із семи переможців не набрав понад 19% голосів. Друге місце посіла крайньо-ліва партія СІРІЗА. Вона виступає проти заходів жорсткої економії, на які Греція погодилася, щоб отримати кредит Євросоюзу та Міжнародного валютного фонду. Без цієї позики економіка країни збанкрутує. Тоді Греція змушена буде вийти із зони євровалюти, що підірве позиції євро.
— Якщо уряду не буде до червня, коли запланований наступний транш кредиту від ЄС та МВФ, ми оцінюємо, що в Греції закінчаться гроші десь наприкінці червня — на початку липня. Після цього повернення до драхми (національної валюти. — "ГПУ") не уникнути, — вважає експерт "Банк оф Америка" Мерілл Лінч.
Президент 82-річний Каролос Папуліас спочатку доручив створити уряд партії-переможниці "Нова демократія". Коли та не домовилася з партнерами про створення коаліції, естафету перейняв 37-річний Алексіс Ципрас, який очолює СІРІЗА — теж безуспішно. Нарешті в понеділок президент зібрав лідерів парламентських партій, які знову ні про що не домовилися. Наступна зустріч запланована на сьогодні. Якщо до четверга нового уряду не буде, Папуліас повинен оголосити перевибори. Проте за соцопитуваннями більшість греків проголосують так само.
СІРІЗА, а також п'ята за кількістю депутатів Комуністична партія, проти заходів жорсткої економії. Вони передбачають, зокрема, різке скорочення робочих місць у державному секторі, обмеження пільг і соціальних виплат, фіксування зарплатні на декілька років на одному рівні.
— Я боюся, що як ми продовжимо впроваджувати в себе умови для отримання кредиту, Греція ризикує зіткнутися з гуманітарною кризою, — заявив Алексіс Ципрас на одній із зустрічей із формування коаліції.
Вихід Греції із зони євро потягне за собою також вихід Іспанії й Португалії, вважають експерти. А це спричинить глибокий економічний спад, що вплине на весь світ.
Коментарі