У п'ятницю із Тунісу до Саудівської Аравії після державного перевороту втік президент країни 74-річний Зін аль-Абідін бен Алі. Він був при владі 23 роки.
У суботу затримали 23 його родичів. За інформацією однієї із французьких газет, дружина президента Лейла вивезла із країни 1,5 т золота на 45 млн євро. Дві доньки втекли до Франції. Живуть у готелі розважального комплексу "Діснейленд". Міністр закордонних справ Франції заявив, що їх вишлють із країни.
Заворушення у Тунісі почалися місяць тому, коли застрелився торговець зеленню, що не мав ліцензії на її продаж. Після серії самогубств тунісці почали виходити на демонстрації проти диктаторського режиму президента, корупції, економічної кризи і безробіття. 14 січня протести переросли у масову бійку. Опозиціонерів підтримали військові. Під час акцій загинули щонайменше 50 людей, з них кілька журналістів та іноземців.
— У суботу обійшла кілька крамниць — хліба нема. Вирішила спекти, але з борошном теж проблеми. Другий день сидимо без їжі, — розповідає Найла зі столиці Тунісу. — На дорогах поменшало автомобілів. На автозаправках величезні черги. З'явилися мародери. Ми з чоловіком спимо по черзі. Півночі він сторожує помешкання, півночі — я. На вулицях час від часу виникають бійки. Поліція з кийками нападає на людей. У країні ще залишилися люди президента, які намагаються повернути режим.
Увечері в неділю запрацювали кафе і частина магазинів. У столиці та кількох містах солдати на танках намагаються підтримувати порядок. Із 17.00 запровадили комендантську годину.
— Вздовж дороги до аеропорту стоять люди з автоматами. Перевіряють автомобілі і всі туристичні автобуси, — розповідає російська туристка, що в неділю приїхала з Тунісу.
Туристи переривають відпустки, повертаються додому.
— Щоб забрати усіх британців, яких ми відправили у Туніс, доводиться працювати майже цілодобово. Зараз на батьківщину прибули 1800 людей. Вони летіли вісьмома літаками. Решту забезпечуємо житлом. Їм компанія поверне гроші, — каже "ГПУ" Нік Сендхем із британської туристичної фірми "Томас Кук".
Прем'єр-міністр Тунісу Мохаммед Ганнуші запевняє, що контролює ситуацію. Обіцяє у вівторок сформувати новий уряд. 15 січня конституційна рада вирішила, що вибори президента проведуть за два місяці.
Лікування оплачує страхова компанія
— У Туніс зараз туристичного потоку з України немає. Не сезон для відпочинку. Середземне море холодне. Одиниці їдуть, наприклад, на спа-процедури, — каже 30-річний Євген Ройко, менеджер столичної туристичної компанії "Сан Габріель".
— Якщо під час бойових дій турист захворів чи отримав поранення, тоді компенсацію на лікування виплачує страхова компанія, — пояснює 51-річний Мирослав Бойчин, голова правління компанії "Європейське туристичне страхування". — Вступає у силу страхування медичних витрат. Це стосується і загибелі людини. Але страховка не діє, якщо турист відмовився від поїздки або повернувся через заколот. Заява представника МЗС про бойові дії чи кліматичні катаклізми означає, що усі витрати з повернення туристів додому має забезпечити туроператор
Ірина РИБАКОВА
Коментарі