Незадовго до початку Зимових олімпійських ігор у Південній Кореї, що відбуватимуться з 9 по 25 лютого, колишня шпигунка КНДР розповіла про теракт 30-річної давнини. Влаштувала його задля зриву літньої Олімпіади в південнокорейському Сеулі 1988-го. Наказ отримала від майбутнього лідера Північної Кореї Кім Чен Іра. На той час він керував спецслужбами.
Тоді 25-річна Кім Хен Хі та голова розвідки КНДР Кім Син Іль підклали вибухівку у літак "Боїнг- 707". На борту були 11 членів екіпажу та 104 пасажири — переважно трудові мігранти з Південної Кореї. Не вижив ніхто. Нині жінка працює на розвідку Південної Кореї.
Кім народилася 27 січня 1962-го у родині дипломата. Виросла у столиці КНДР Пхеньяні. Деякий час жила на Кубі. Сім років її готували у північнокорейському шпигунському агентстві. Викладали бойові мистецтва й фізичну підготовку. Викрадений спецслужбами японець три роки навчав японської мови. Студентам показували пропагандистські фільми. Вчили користуватися кредитними картками, відвідувати дискотеки й купувати в супермаркетах. Наприкінці курсантів ретельно тестували.
1987 року отримала завдання — підірвати літак з громадянами Південної Кореї.
Агенти вдавали з себе японських туристів, батька й доньку. 12 листопада 1987-го вилетіли з КНДР. Дісталися Австрії через Москву. У віденському готелі невідомий передав їм детонатор, замаскований під радіоприймач "Панасонік". Рідка вибухівка була у пляшці з-під алкоголю. Зібравши бомбу, пара вирушила до іракського Багдада. Звідти мав вилетіти рейс 858.
Мали пронести вибуховий пристрій на борт. Охоронці аеропорту помітили приймач. Вийняли батарейку, необхідну для детонації.
— Я дуже нервувала. Звернулася до адміністрації. Вставила батарейки в приймач, увімкнула і з нього залунали звуки. Сказала, що вони надто переймаються, — розповідає Хі.
Пристрій дозволили взяти в салон.
— Коли сідала у літак, поглянула на пасажирів. Подумала: "Всі ці люди помруть". Але запевнила себе, що маю діяти заради батьківщини, — пригадує.
Бомбу поклала на поличку для речей у салоні. Із напарником вийшли під час проміжної посадки в Абу-Дабі, столиці Об'єднаних Арабських Еміратів.
Пристрій вибухнув 29 листопада 1987-го о 14:05 за корейським часом над відкритим морем. Літак заходив на посадку неподалік столиці Таїланду Бангкока.
Агентів упіймали в королівстві Бахрейн — невеликій острівній країні між Саудівською Аравією й Іраном. Хі та Іль мали при собі капсули з ціанистим калієм, замасковані під сигарети, — на випадок провалу.
— Ми повинні були проковтнути їх, аби вберегти таємницю. Я подумала — шкода, що моє 25-річне життя так закінчується, — каже Хі.
Іль помер. Хі врятували. 1990-го її судили. Тодішній президент Південної Кореї Ро Де У помилував шпигунку. Стала жертвою "промивки мізків" на батьківщині, сказав.
— Перше, що подумала, коли почула про помилування: "Як зрадіє моя мати". Але знаю, що велика грішниця. Я мала померти, — говорить Хі.
Вона вийшла заміж за колишнього південнокорейського розвідника. Був її охоронцем після помилування. Мають двох дітей. Зараз працює і пише мемуари.
КНДР називає біографію Хі вигадкою Півдня.
Коментарі