У Китаї Новий рік відзначають за місячним календарем. Щороку свято припадає на інший день. Цього разу його відзначали в неділю 18 лютого.
До свята готуються ретельно. За два тижні купують новий одяг. Мати на собі все "з голочки" у новорічну ніч — найвірніший спосіб спіймати удачу за хвоста, вірять жителі країни. Бажано одягти побільше червоних та помаранчевих речей, бо 2007-й за китайським календарем — рік Золотої свині.
У переддень свята вся сім"я обов"язково збирається за родинним столом. Для багатьох китайців це чи не єдина можливість у році побачити батьків, братів і сестер. Тому родичі їдуть до рідних домівок з усієї країни і навіть з-за кордону. Квитків на поїзди та автобуси в ці дні дістати практично неможливо. Люди часто ночують під касами.
На стіл ставлять страви із риби. Вона символізує багатство. Із делікатесів — варені курячі лапки і свинячі ратиці. П"ють в основному пиво, рідше вино та китайську горілку.
На півночі країни у новорічну ніч їдять цзяоцзи — пельмені з різною начинкою, у які ховають монетки. Кому вона дістанеться — той проживе рік успішно. У південних провінціях подають няньгао — смажений або варений клейкий рис із овочами. Деякі родини купують одразу декілька мішків і готують його ще протягом наступних місяців.
Більшість китайці визнають, що впродовж останніх років свято втратило свою пишність і дух.
— Коли я була маленькою, гроші на Новий рік відкладалися за півроку, — згадує 24-річна Лі Шуан Шуан з південного містечка Піньян. — Навіть у найбідніших родинах дітям купували новий одяг. Родичі дарували "червоні конверти" з грошима.
Сьогодні дітей уже не здивуєш "червоним конвертом" чи новим одягом. Молодь усе частіше ігнорує сімейні традиції, а цзяоцзи і няньгао можна купити будь-коли у супермаркеті.
На 15-й день нового року, коли місяць у повні, китайці відзначають Свято ліхтарів. На вулицях, у парках і храмах розвішують різних розмірів круглі червоні лампи. Готують також кругле печиво. Воно символізує повний місяць. Це свято завершує всі новорічні святкування у китайців.
Коментарі