У неділю в балканській республіці Чорногорія, колишній частині об"єднання Сербії та Чорногорії, відбувся референдум.
На ньому близько 600 тис. жителів повинні були відповісти на одне запитання: чи хочете ви, щоб республіка Чорногорія стала незалежною? Більшість чорногорців віддали свої голоси за незалежність. Таким чином на Балканах утворилася нова незалежна держава.
Для відокремлення від Сербії за відповідне рішення повинні були проголосувати 55% населення. Після того як дві держави самостійно не змогли узгодити необхідну цифру, її назвав Європейський союз. За незалежність проголосували 55,3% виборців. Долю держави вирішили 45 тис. голосів.
Реакція на результати голосування серед жителів Чорногорії була різною. 32 відсотка населення країни становлять серби. Вони бояться, що незалежність матиме для них погані наслідки.
— Це буде катастрофа, — каже 26-річна Мілета Іліч, жителька міста Коласин, що на півночі країни, біля кордону з Сербією. — Сербія просто зупинить фінансову підтримку, і що нам тоді робити?
У ніч з неділі на понеділок у Коласині багато жителів одягли сині футболки з написом "Ні". На вулиці міста вийшли молоді люди з чорногорськими прапорами і групи з сербськими знаменами. Наряди поліції пильнували, аби не було зіткнень.
Сербія стала останньою державою у складі колишньої Югославії, що після її розпаду відділилася. Дотепер Чорногорія існувала у складі Сербії на правах широкої автономії. Обидві республіки мали одного президента, але два окремі уряди з різними прем"єр-міністрами. Чорногорія відмовилася від сербського динара і вже кілька років користується євро. Вона провадить власну податкову політику. На кордоні між обома республіками стоять пости, хоча для перетину кордону досі не потрібні були закордонні паспорти.
За відокремлення від Сербії виступав прем"єр-міністр Чорногорії Міло Джукановіч. Він говорить, що після відокремлення країні стане легше інтегруватися до Європейського Союзу.
Коментарі