Швидке танення льоду в Антарктиці уповільнює рух глибинних океанських течій.
Це може катастрофічно вплинути на клімат, зокрема спричинити похолодання в Європі, свідчать дослідження вчених з Університету Нового Південного Уельсу, передає ScienceDaily.
"За оцінками австралійських науковців, глибоководні потоки, які рухають океанські течії, можуть зменшитися. Це може вплинути на клімат, так як течії розносять тепло, кисень, вуглець та поживні речовини по всій земній кулі. Морські течії зумовлені рухом холодної та щільної солоної води поблизу Антарктиди. Водночас через танення льодовиків морська вода стає менш солоною та щільною, внаслідок чого рух течій уповільнюється", – ідеться у повідомленні.
Уповільнення течії може спричинити похолодання в Європі, а також зменшити здатність океану поглинати вуглекислий газ з атмосфери.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені б'ють на сполох: льодовики Кіліманджаро можуть повністю зникнути
"Якщо глобальні викиди вуглецю продовжуватимуться, то рух океанських течій сповільниться на понад 40% протягом наступних 30 років. А це може призвести до колапсу", – заявив головний професор дослідження Метью Інгленд.
Протягом 30 років спостережень із космосу науковці встановили, що глобальний рівень моря зріс на 9,1 см.
Льодовик Туейтс в Антарктиді, який називають "льодовиком судного дня", може розтанути найближчими роками. Його руйнування загрожує підняттям рівня Світового океану. Туейтс здатний підняти рівень океану на кілька метрів. Дослідники виявили, що основа льодовика відійшла від морського дна й рухалася зі швидкістю 2,1 км на рік.
Коментарі