Заморська британська колонія на півдні Піренейського півострова Гібралтар стане частиною Шенгенської зони і матиме паспортний контроль із рештою Великої Британії після того, як Лондон покине ЄС 1 січня 2021-го
Переговори про долю Гібралтару, який межує з Іспанією, відбувалися в секретності. Їх результати оприлюднила у вівторок, за 8 днів до того, як Британія покине ЄС. Про це пише Rzeczpospolita.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українцям можуть спростити умови поїздок до Великої Британії
Гібралтар - британська заморська територія, що лежить на вузькому гористому просторі, на півдні Піренейського півострова. Площа - 6,5 км кв.
Відповідно до угоди між Лондоном і Мадридом, з нового року Гібралтар вступить у Шенгенську зону. Жителі країн ЄС, які бажають потрапити на територію по суші чи повітрю, не проходитимуть паспортного контролю. Але з британцями, які прилетять зі Сполученого Королівства, буде паспортний контроль.
Перевіряти паспорти в аеропорту Гібралтару будуть не британські прикордонники, а офіцери прикордонного відомства ЄС Frontex. Більше того, вони звітуватимуть про свою роботу в Мадрид.
Ця угода - успіх іспанського прем'єра Педро Санчеса. Мадрид багато років веде з Лондоном суперечку про суверенітет над колонією. На референдумі 2002-го 98,97% із 35 тис. жителів Гібралтару висловилися проти приєднання до Іспанії. Однак 2016 року, 96% гібралтарців проголосували проти виходу Британії з ЄС.
"Прем'єр Санчес не піднімав питання про суверенітет. Він вважає, що через поглиблення співпраці Іспанії з Гібралтаром симпатії жителів колонії схиляться на сторону Мадриду", - пояснює Ігнасіо Моліна з мадридського інституту Real Elcano.
Процвітання цієї території залежить від тісної економічної співпраці з Іспанією. Тому, зіткнувшись із загрозою повернення до угоди 1969-го, коли іспанський диктатор Франко закрив кордон із колонією, глава уряду Гібралтара Фабіан Пікардо погодився на умови, які запропонував Мадрид.
Гібралтар став британською колонією в результаті Утрехтського договору 1713-го. Мадрид вважає, що цей спадок колоніального періоду, як колись Індія чи Кенія, має отримати суверенітет від британської корони.
Велика Британія, а отже, і Гібралтар ніколи не входили в Шенгенську зону. У результаті "Брекзиту" територія виявиться більш інтегрованою з рештою країн ЄС, ніж було раніше.
Коментарі