"У місті немає краєзнавчого музею, — каже священик немирівського Свято-Троїцького жіночого монастиря 32-річний протоієрей Павло Петльований. — Він був колись біля старого млина. Років 10 тому приміщення під магазин віддали. А в нас при монастирі зберігалося багато старовинних речей. От вирішили, що зможемо самі музей організувати".
Отець Павло проводить до келій монастиря. У чотирьох кімнатах розмістили близько тисячі експонатів. На побілених стінах висять ікони, старовинні фотографії. На полицях розкладені псалтирі й молитвослови в шкіряних обкладинках.
— От фрагменти посуду з часів Трипілля, закам"янілі ріг оленя й дерево, — священик підводить до стенду під склом. — Гордість наша — зуби мастодонта й уламок щелепи мамонта. Два роки тому їх подарували місцеві. Хто ці люди, не маю права сказати. Так вони захотіли.
Обитель стоїть на місці Свято-Миколаївського жіночого монастиря, який збудували 1790 року. Він повністю вигорів 1845-го.
Ось талони, за якими 1988-го цукор видавали
— Єдине, що вціліло, от ці невеличкі ікони Божої Матері та святителя Миколая, — показує отець Павло. — Я і сам проводжу інколи розкопки. Знайшов чимало старовинних грошей — паперових і монет. Почав збирати колекцію. Додав радянські карбованці, купони та перші гривні. А ось талони, за якими 1988-го цукор видавали.
На вікні розкладена цегла з ініціалами графині Марії Щербатової, яка жила в Немирові. На одній цеглині вигравіювано латиною "Лондон". Поверх них лежать залізні каски пожежників ХVII–ХVIII ст.
Священик підводить до чавунного сейфа з написом: Polzer&stern wien.
— Це сейф польські майстри виготовили 1924 року, — продовжує. — Нам його подарували з Немирівського автотранспортного підприємства.
Отець Павло каже: якщо в Немирові відкриють краєзнавчий музей, то всі експонати передасть туди.
Монастирський музей розташований за адресою: Вінницька область, м. Немирів, вул. Леніна, 191, територія Свято-Троїцького жіночого монастиря, тел 8 067 926 34 56. Екскурсії безкоштовні. Музей відкритий щодня.
Коментарі