У липні у південних районах області люди почали віддавати свиней та худобу на забій — нічим годувати. Раніше у цей час тварин купували, щоб вигодувати до весни.
— Здають навіть телят малих. На городах усе покрутилося, посохло, — каже 42-річна Ганна Гром, секретар сільради села П"ятківка Бершадського району.
Через посуху в Бершадському, Чечельницькому, Тростянецькому, Томашпільському, Ямпільському та Погребищенському районах людям важко прогодувати навіть одну корову. Трава на пасовищах вигоріла, бо від травня не було жодного хорошого дощу.
69-річна Тетяна Тройцюк із Чечельника півтора місяця не виганяє корову пастися.
— Чого її там мучити жарою. Тільки реве на полі, — каже жінка. — Годую вдома сіном, люцерною, порізаними кабачками.
Від спеки земля на пасовищах за Чечельником потріскалася. Листя на деревах посохло й облітає. Господарства поки що мають чим годувати худобу. Та з кормами буде дедалі тяжче.
— Сподівалися на кукурудзу, а вона вже засихає, — каже начальник районного управління агропромислового розвитку 41-річний Василь Бондаренко. — У кого з людей більше однієї корови, то здають.
У середньому по області за 1 кг живої ваги свині платять 5–7 грн, за рогату худобу — 6–8 грн. У Бершадському районі заготівельники Львівської та Кіровоградської областей купують свиней по 9–10 грн за 1 кг. Місцеві дають 7,5 грн за кіло свині вагою понад 100 кг.
Літинський м"ясокомбінат купує свиней по 9 грн за 1 кг.
— Ми ще нормально живемо, — каже директор Анатолій Кутинський, 61 рік, — Маємо господарство. Коли люди не везуть тварин, то раз — і закололи свою партію.
Заступник начальника облуправління агропромислового розвитку Анатолій Германюк каже, що до нового року ціна на м"ясо збільшиться вдвічі. Узимку через зменшення поголів"я здаватимуть значно менше худоби.
Коментарі