"Тринадцятий, хто тринадцятий? — гукає з бусу психолог обласного центру СНІДу В"ячеслав Гурковський, 23 роки. — Є вже ваш результат. Усе гаразд — він негативний".
29-річна Людмила Гайдишина посміхається й ніжно гладить свій живіт. Жінка на шостому місяці вагітності.
— Проходила вулицею, запропонували перевіритися на ВІЛ, — каже Людмила. — У пологовому проходила всі аналізи, та почула, що захворіти СНІДом можна і в манікюрному салоні. Злякалася страшно, бо місяців чотири тому випадково зайшла в один. Так мені там всі пальці порізали.
1 грудня відзначали день толерантності до ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. Навпроти телерадіокомпанії "ВДТ-6" у суботу стояв білий бус із синьою стрічкою. У ньому працівники Вінницького обласного центру СНІДу для охочих аналізують кров на ці захворювання за 15 хв.
До машини підходить 31-річний будівельник Максим Пугачов. Двоє дівчат-медиків пояснюють, що спочатку він має поспілкуватися з психологом. Чоловік заходить усередину. У нього розпитують, як давно мав секс без презервативу, чи не приймає наркотики, як себе почуває. 26-річна фельдшер-лаборант Інна Глухова просить його закачати по лікоть правий рукав.
— Ми використовуємо все стерильне, можете не переживати, — каже Глухова. — Деякі бояться, що ми в них використаним шприцом кров візьмемо.
У Максима татуювання великої мурахи перед ліктевим згином.
— Набив його кілька років тому в Аргентині, на заробітках, — розповідає лаборанту Максим, поки в нього беруть із вени 5 мл крові. — Я сам по натурі трудяга, як та мураха.
Кров при ньому наносять на вузеньку паперову стрічку.
— А експрес-аналіз чимось подібний до тесту на вагітність, — коментує 24-річна медсестра Олеся Волошина. — Через 15–20 хвилин у залежності від результату має проявитися одна чи дві смужки.
Максим виходить на вулицю, запалює сигарету.
— Чесно кажучи, про СНІД особливо не задумувався, — випускаючи дим, каже чоловік. — Страшно чогось стало. Хочу перерахувати в голові всі можливі ситуації. Не можу, все як у тумані.
За годину пройти аналізи погодилися дев"ять вінничан віком від 20 до 35 років. Серед них одна дівчина.
— Коли чують про СНІД, майже всі одразу в обличчі змінюються, — каже психолог Гурковський роздаючи перехожим брошурки з інформацією. — Дивляться на тебе, ніби із запитанням, а сам хворієш? Мало людей погоджується пройти тест. Соромляться.
За весь день протестували 60 чоловік. У жодного з них позитивного результату не виявили.
— Аналізи дають 99 відсотків достовірної інформації. Кров ми ще раз тестуємо в нашому центрі, — пояснює В"ячеслав Гурковський. — Паспорт ні в кого не просимо. У кого є бажання, то залишає свій телефон.
Коментарі