Держслужбовців з окупованих територій, які отримали російські паспорти чи закликають до цього, можуть посадити до в'язниці. Відповідальність загрожує й тим, хто обмежує права людей, які відмовилися змінити громадянство.
— Міжнародне право не містить адекватних норм для протидії незаконній російській паспортизації в Україні. Тому ми маємо посилити власне кримінальне законодавство, — говорить міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій 42-річна Ірина Верещук. — Такий закон варто було прийняти ще 2014-го, але добре, що Кабмін погодив його зараз. Якщо чиновник отримав паспорт Росії, сяде в тюрму на 10–15 років, за пропаганду та примус отримати такий паспорт загрожує 5–12 років, за приниження чи обмеження людей, які лишилися з українським посвідченням — 8–12 років. Ці нововведення стосуються лише держслужбовців.
Отримання російського посвідчення під час окупації виправдане, якщо людина таким чином намагається через Росію та треті країни повернутися на підконтрольну Україні територію.
— Держава не може криміналізувати отримання паспортів, бо це суперечить низці норм міжнародного права й державній політиці, яка раніше була, — каже адвокаційний менеджер Центру прав людини "Зміна" Альона Луньова. — Криміналізацію почали розглядати у відповідь на намір Росії проводити незаконні референдуми, щоб створити видимість легалізації своєї присутності. Влада думає, що якщо наші громадяни візьмуть російський паспорт, то вони підуть із ним на голосування. Але ж в Криму, ОРДЛО росіяни імітували референдуми до початку політики з примусової паспортизації. З таким кроком люди навпаки боятимуться звільнення та можуть підтримувати окупаційну владу.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі