Елітними місцями для проживання у Києві вважають території у чотирьох із десяти районів, говорять експерти з нерухомості. Серед них: Оболонь, Шевченківський, Печерський і Голосіївський. Межі трьох останніх — у центрі міста. Житло тут — удвічі й більше разів дорожче, ніж у спальних районах.
— Сьогодні в Україні немає чіткого визначення елітного житла. За європейськими стандартами — це таке, що обов'язково має розвинену окрему інфраструктуру: прибудинкову територію, парковку, заклади сфери обслуговування. У нас на елітність впливає місце розташування та ціни. Якщо воно в центрі — автоматично вважається елітним. До того ж часто за певний елемент інфраструктури доводиться доплачувати окремо, — розповідає 33-річний Сергій Костецький, аналітик консалтингової компанії "СВ Девелопмент".
Тобто, дороге — елітне?
— Зовсім ні. У нас багато житла справді за високими цінами, але ці будинки не можна назвати елітними. Наприклад, на лівому березі в районі Осокорки зараз багато нових і дорогих будинків. Але їх не вважають елітними через різні критерії, зокрема якість. "Італійський квартал" на вулиці Богатирській у Вишгородському напрямку також не елітне житло, а звичайні дорогі таунхаузи.
Не можна сказати, що на елітність впливає щось одне: район, вік забудови чи ще щось. Квартира вартістю 3 тисячі доларів за метр квадратний може розташовуватися на одній вулиці із квартирою, де метр коштуватиме 15 тисяч доларів.
Не можна сказати також, що елітне житло — це тільки новобудови й багатоповерхівки. Подивіться, які будинки на Хрещатику. Іноді навіть звичайна "сталінка", розташована у центральній частині міста, може вважатися зручнішою та престижнішою, ніж нова багатоповерхівка.
Ще дуже важливу роль відіграють сусіди. Якщо вони відомі люди, бізнесмени чи політики, вартість житла може збільшуватися, а елітність підвищується.
Коли в Києві з'явилося поняття елітного житла?
— У 1990-х, коли почали забудовувати Конча-Заспу за містом і зводити будинки на тих територіях, де раніше не можна було. Потім — уздовж дамби Київського водосховища.
Які типи будинків переважають в елітних районах столиці?
— У центрі міста є всі типи: і "сталінки", і дореволюційні будинки, і новобудови. Голосіївський район активно забудовується багатоповерхівками, елітними житловими комплексами. На Оболонських Липках, розташованих на березі Дніпра, є і нові багатоповерхівки з великими квартирами, й окремі приватні будинки.
Розкажіть про елітні заміські напрямки.
— Можна виокремити два ключових напрямки: Обухівський і Вишгородський. Також поблизу Міністерського озера під Києвом. Обухівський — бо це по дорозі в Конча-Заспу. Територія вздовж дамби користується популярністю, сотка землі там коштує 10–15 тисяч доларів. Вишгородський став популярним кілька років тому, як президент Віктор Янукович переселився до Межигір'я. Тепер елітною вважають територію поряд із резиденцією, а також по берегу Дніпра. Туди вже частіше перебираються публічні та відомі люди. От, наприклад, лідер "Батьківщини" Арсеній Яценюк переїхав. Звичайно, це не така елітна місцевість, як Конча-Заспа, але все ж.
Яка різниця в цінах на житло у спальних і елітних районах?
— У Печерському районі на вторинному ринку сьогодні продають майже по 3 тисячі доларів за метр квадратний. Це майже вдвічі більше, ніж у Деснянському, який посідає останнє місце в рейтингу цін на житло. Серед наших пропозицій у Голосіївському районі найдорожче житло вартує 120 тисяч гривень за "квадрат". Загальна вартість цієї квартири — 7 мільйонів 800 тисяч гривень.
Що із приватними будинками?
— Найдорожчі приватні будинки — у Обухівському, Києво-Святошинському та Бориспільському районах. Тут говориться не стільки про поняття "елітний", скільки просто про "дорогий". Квадратний метр в Обухівському районі вартує більше 1,5 тисячі доларів. У Києві — понад 1,2. Це трохи більше, ніж у Бориспільському районі.
Коментарі