Ексклюзиви
Середа, 09 липня 2008 07:08

В Уманському музеї мироточить ікона

Автор: фото: Олена ГОРДІЄВА
  Ікона, що почала мироточити, написана на початку XVIII століття, припускають в Уманському краєзнавчому музеї
Ікона, що почала мироточити, написана на початку XVIII століття, припускають в Уманському краєзнавчому музеї

— У п"ятницю вирішили зробити прибирання, — розповідає завідувачка фондів Уманського краєзнавчого музею Черкащини Неля Нагорна, 55 років. — Полотна ми періодично протираємо.

Жінка побачила, що до одного експоната прилипла газета. Злякалася, бо у фондах має бути сухо, аби роботи не псувалися. Нагорна зняла газету. Ікону першої половини ХVІІІ ст. ніби хто облив олією — вона була вологою.

— Я напівжартома сказала колегам — певно, ікона замироточила, — згадує Неля Нагорна.

З музеєм цього року був пов"язаний гучний скандал. Триває слідство у справі екс-директора В"ячеслава Вихристюка, якого звинуватили у крадіжці картин майже на 1 млн грн. А тут ікона замироточила.

На ній зображений Ісус Христос у терновому вінку, з палицею. На шиї мотузка, над головою — світло від німба.

Для експертизи запросили священика отця Миколая з села Городецьке й отця Олександра зі Свято-Троїцького собору. Вони підтвердили: ікона мироточить. Помолилися біля неї.

Неля Нагорна вважає, що образ почав мироточити раніше. Та за газетою цього ніхто не помічав.

— Таке буває до празників великих. Може, це ще перед Паскою сталося, — припускає.

Виконувач обов"язків директора музею Юрій Торгало, 49 років, каже, що ікона з"явилася в музеї 1972 року. Із якого села її привезли — нині важко встановити. На полотні було видно тільки образ. Миро висвітлило його. Силует став чіткішим, тепер можна роздивитися постать Ісуса.

Миро на іконі пахне ладаном. Якщо піднести руку до образа, відчуваєш тепло. Особливе тепло та поколювання в руках — навпроти лоба Ісуса та його грудей.

Юрій Торгало показує гвіздок ззаду полотна. Шапочка цвяха — квадратна. Це вказує на те, що його викували вручну. Такі почали виготовляти у ХVІІІ ст. Вік ікони має встановити експертиза.

Юрій Торгало та Неля Нагорна — не набожні. Та після цього випадку кажуть: щось воно таки, мабуть, є.

Зараз ви читаєте новину «В Уманському музеї мироточить ікона». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода