В Україні масово зносять пам'ятники російським і радянським діячам. Декомунізацію та дерусифікацію проводять місцеві активісти, комунальники та військові.
Так у Чернігові знесли скульптуру комсомолки Зої Космодем'янської. Стояла на подвір'ї школи №10, яку кілька тижнів тому обстріляли окупанти. Також у ній був музей, присвячений жінці.
— Це була людина, як інструмент політики випаленої землі, яку в 1941–1942 роках проводив сталінський режим під час відступу військ, — каже представник Інституту національної пам'яті Сергій Бутко, 62 роки. — Її диверсійним завданням було спалювати будинки селян, щоб там не квартирувалися німецькі солдати під час битви під Москвою. Саме розлючені селяни затримали Зою, коли та у 20-градусний мороз намагалася спалити їхній дім.
У місті Кременець Тернопільської області демонтували пам'ятник російському письменнику Максимові Горькому. У самому Тернополі — поету Олександрові Пушкіну.
— Цю ініціативу обговорювали не один рік, — говорить міський голова 47-річний Сергій Надал. — Пушкін не мав жодного стосунку до Тернополя, як і більшість російських письменників, композиторів та інших. Побачивши всі звірства Росії, в Україні немає більше місця російським і радянським скульптурам.
В Ужгороді активісти розбили меморіальну плиту, встановлену до 300-річчя возз'єднання України та Росії.
— Плита, яку демонтували історики, не є культурною спадщиною, — каже Томаш Собко, начальник відділу охорони культурної спадщини Закарпатської військової адміністрації. — Її немає в жодних переліках. Це просто наріжний камінь, що заклали органи місцевого самоврядування у 1953–1954 роках, коли створювався парк. Ніякого значення не несе, нічого не символізує, то нащо він здався.
У Дрогобичі Львівської області демонтували меморіал "вічного вогню", Чернівцях — пам'ятник комуністу Семенові Галицькому та скульптуру "Червоноармійці в бою", в Харкові зняли бюст радянському маршалу Георгієві Жукову. У Житомирі планують знести радянський танк.
— Декомунізація та дерусифікація важлива зараз, — каже історик 39-річний Віталій Сокальський. — Україна має позбутися пам'яті про діячів російської нації, яка нас вбиває. Вони нічого хорошого для нас не зробили. Тим більше, що в нас є ким пишатися, є кого читати, слухати. Нам потрібно розвивати українську культуру.
До ініціативи українців долучилися і в Польщі. Там уже знесли пам'ятник радянському солдатові. Також створили список із 60 радянських постаментів, які потрібно зруйнувати.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі