62-річний Василь Резник із міста Городище Черкаської області впродовж 40 років щодня фіксує показники погоди. Так він визначає сприятливі дні для саджання городини.
— Особливо примічаю погоду на релігійні свята. Дещо записую до зошита, але більше тримаю в голові. Так робили мій дід і батько. Погода повторюється циклами. 2009 рік такий, як 1972-й. Грудень малосніжний.
За прогнозом Василя Резника, сніг падатиме 20, 25, 30 та 31 грудня. 14–20 грудня температура повітря опуститься до -9...-12°С вночі
та -3...-5°С удень. 20–25 потеплішає, удень морозу не буде. З 26-го похолодає до -15...-17°С. Новий рік зустрінемо з температурою -9...-11°С уночі та -2...-4°С удень.
— Така погода точно буде у нашому регіоні. Чи справдяться мої прогнози на всю Україну, гарантувати не можу. Найважливішим періодом є час з 26 грудня до 6 січня. Кожен із цих 12 днів відповідає одному з місяців року.
Синоптик зауважує, що до середини ХХ ст. зими були довшими та суворішими. Температура опускалася до -37°С:
— 1971-го зима видалася такою теплою, що проводили першість області з футболу. За останні роки найхолодніше було у січні 1987 року — мінус 33, найтепліше — чотири роки тому. У січні повітря прогрілося до плюс 11.
— На початку грудня цього року температура була на 7 градусів вищою від норми. Осінь взагалі увійде до четвірки найтепліших за останні 60 років, — погоджується з думкою Резника про потепління 60-річна Валентина Рибак, керівник Золотоніської метеостанції, що на Черкащині. — Аномальним є те, що на городах посходили часник та цибуля, а черв"яки досі не поховалися. Озимина в цей час мала б пройти фазу загартовування, увійти у стан спокою. Добре, що земля охолола всього до 5–7 градусів, є шанси, що рослини не вимерзнуть. Глибина промерзання ґрунту за останні роки суттєво зменшилася. Замість півметра-метра він промерзає на 20–30 сантиметрів.
Найхолодніше було у січні 1987 року — мінус 33, найтепліше — чотири роки тому
Температуру повітря й ґрунту метеорологи вимірюють що три години. Кожні п"ять днів роблять снігомірну зйомку.
— Тепер немає таких опадів, як раніше, — каже Рибак. — Пам"ятаю, 1957-го в Золотоноші був такий сніг, що я навприсядки могла сховатися в кучугурах. Висота сягала метра, а зараз більш як 10–15 сантиметрів не випадає. Натомість маємо зимові грози, що невластиво цій порі. Грозовий сезон закінчується у вересні.
Василь Резник розказує, що перестають справджуватися народні прикмети.
— Природа перебурхана, атмосферу зіпсували промисловими викидами. Як приклад, уявіть завоздушення у системі опалення. Щось подібне діється на планеті.
Коментарі