З лютого поліції, податковій, прокуратурі, Службі безпеки, Антикорупційному бюро та Державному бюро розслідувань спростили доступ до банківської таємниці. Це передбачають зміни до закону "Про банки і банківську діяльність".
Більше не потрібне рішення суду, щоб отримати інформацію про рахунки підприємців і фізичних осіб. Достатньо направити письмовий запит у банк. Банкіри не зобов'язані попереджати власників рахунків, що їхніми грошима цікавилися.
— Це пов'язано з боротьбою з відмиванням коштів. З іншого боку, тепер правоохоронці отримали доступ до усіх рахунків українців, — говорить фінансовий експерт Олексій Кущ, 43 роки. — Перед тим, як спрощувати доступ до банківської таємниці, потрібно провести реформу правоохоронних органів, судової системи. Інакше це призведе до того, що правоохоронці формально прив'язуватимуть усе до антикорупційної діяльності. А насправді отримуватимуть дані про депозити людей. Раніше рішення суду створювало хоча б мінімальні обмеження та захищало права українців. Правоохоронці були змушені дотримуватися формальностей, шукати аргументи для подачі запиту до суду.
В Україні подібні зміни в законодавстві завжди призводять до негативних наслідків. Це все одно, що дозволити поліції без рішення суду на місяць чи два ув'язнювати порушників. Почнеться полювання на людей. У нашому випадку це буде полювання на рахунки. Може відбуватися витік баз юридичних осіб. Умовно кажучи, на чорному ринку зможемо купити базу податкової з даними українців.
Для уникнення неприємностей варто обслуговуватися у надійних банках, які гарантують юридичний захист прав клієнтів. Скоріше за все, державні фінустанови максимально розкриватимуть інформацію про клієнтські рахунки.
Коментарі