четвер, 20 серпня 2020 07:55

Українці почали будувати державу

Автор: gettyimages.com
  Президент Володимир Зеленський торік скасував військовий парад на День Незалежності. У відповідь волонтери й ветерани організували Марш захисників України в Києві. Для цього зібрали 120 тисяч гривень. У заході взяли участь щонайменше 50 тисяч людей. Цьогоріч ходу повторять
Президент Володимир Зеленський торік скасував військовий парад на День Незалежності. У відповідь волонтери й ветерани організували Марш захисників України в Києві. Для цього зібрали 120 тисяч гривень. У заході взяли участь щонайменше 50 тисяч людей. Цьогоріч ходу повторять

Україна відзначатиме 29-ту річницю Незалежності 24 серпня. Із 1991-го ми першими у світі відмовилися від ядерної зброї, ввели свою валюту, взяли участь у трьох революціях, стали асоційованим членом ЄС, отримали томос нашої церкви, провели декомунізацію, запровадили зовнішнє незалежне оцінювання для абітурієнтів, втратили території внаслідок окупації й воюємо з Росією.

— Пам'ятаю, як ­приймали суверенітет України 24 серпня 1991 року. Вже тоді було зрозуміло, що цим здобуття незалежності не закінчиться, — говорить 53-річний Віталій Портников, політичний аналітик і публіцист. Говоримо з ним про події в державі, які стали епохальними.

— Наше суспільство було ще радянським і споживацьки орієнтованим. Відтоді пережили чимало випробувань. Переломними вважаю обрання президентом Леоніда Кучми, спробу повернутися до самостійності 2004-го під час помаранчевої революції, обрання президентом 2010 року Віктора Януковича.

Важливою віхою є окупація ­Росією наших територій 2014 року і початок війни. Тоді наша армія почала оборону. І врешті-решт обрання Володимира Зеленського поставило на паузу демократично-­європейські здобутки попередніх років.

1994-го, 2010-го та 2019 року українці показали небажання жити в незалежній Україні. Обрали політиків, які виступали за зближення з Росією.

Що вдалося за 29 років?

— Створили державу, яка почала виробляти інституції. Перейшли до будівництва політичної нації. Почали формувати народ із людей, які вважають себе українцями і бачать своє майбутнє тут. Було два повстання, що захистили державу від Росії. Ми сформували армію, підписали Угоду про асоціацію з Євросоюзом, почали реальні реформи, серед яких децентралізація.

Поки що не вдалося побудувати власну державу. На жаль, ми досі залишаємося уламком Російської імперії.

Чому не виходить швидше реформувати країну?

— Українці діють реактивно, а не проактивно. Кожні п'ять років втомлюються від незалежності й обирають курс на зближення з Росією. Роки йдуть, міняються люди, але приблизний політично-ментальний баланс не змінюється. Частина українців продовжує прагнути простих рішень. Тому до влади і прийшли популісти.

Зараз живемо в паузі побудови демократичної держави. В добу моральної кризи. Перемога на президентських виборах коміка та віртуальної партії на парламентських — це доказ. Моральне суспільство не голосує за припинення війни, коли не повернені території. Не обирає те, чого не існує.

У ближчі десятиліття маємо пройти щеп­лення від хвороби. Криза закінчиться подіями, які дадуть відповідь на питання, чи потрібна така країна і чи зможе існувати. Можуть бути чергові повстання, війни, територіальні втрати. Протягом наступних років 20 важливо утримати принаймні теперішню ситуацію і країну в такому вигляді, як зараз. За цей час з'явиться більше людей, які хотітимуть жити не в проросійській, а в незалежній Україні, пов'язуватимуть із нею своє майбутнє. Кожні 10 років відсоток таких зростає.

Що розчарувало за ці майже три десятиліття?

— Я усвідомлював, скільки буде випробувань. Але все ж розчарувань вистачало. І коли виграв вибори Кучма. І коли 2004 року влада з величезним кредитом довіри не виправдала сподівань. І коли люди, що прагнули до ЄС 2014-го, не поділяли європейських цінностей. І коли українці обрали шоумена президентом. Мене розчаровує, що чергове покоління втрачає життєві перспективи. Я розумів, що без війни з Росією українці не зрозуміють реальної загрози зі сходу, проте боляче бачити трагедії українців і кримських татар.

Чому не емігрували?

— Завжди вважав, що сприяти розбудові власної держави значно важливіше за добробут однієї окремо взятої людини. Я не агітую тут залишатися. Та Україна — це єдине місце на землі, де українець може бути українцем. Це земля, з якою відчуваєш спорідненість. І якщо хочеш найкращого притулку для своїх дітей, маєш його будувати тут.

Зараз ви читаєте новину «Українці почали будувати державу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути